استفاده از فرصت عید نوروز برای کمک به نیازمندان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر در جلسه تواصی به حق در جمع کارکنان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری پیشاپیش فرا رسیدن عید نوروز و سال نو را تبریک گفت و با اشاره به اینکه اسلام با سنت های خوب ...

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به کسانی که امکانات و توانایی مالی دارند توصیه کرد از فرصت عید نوروز استفاده و به افراد نیازمند کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر در جلسه تواصی به حق در جمع کارکنان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری پیشاپیش فرا رسیدن عید نوروز و سال نو را تبریک گفت و با اشاره به اینکه اسلام با سنت‌های خوب اقوام و ملل گذشته مخالفتی ندارد، گفت: آداب و سنن و رسوم خوب عید نوروز که از گذشته میان مردم ما وجود داشته از سنت‌های مورد تأکید اسلام است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به عنوان نمونه از نظافت خانه یاد کرد و با اشاره به اینکه روایات فراوانی در این باب وجود دارد، افزود: در روایات تعابیر گوناگونی درباره خارج کردن زباله و زدودن گرد و غبار از منزل و نظافت خانه وجود دارد و برای آن ارزش و ثواب ذکر شده است.

وی با تأکید بر این که تمیزکردن خانه و تمیز بودن موجب شادابی در منزل می‌شود، گفت: حدیث «النظافة من الایمان» و روایاتی که به طور خاص درباره نظافت فردی و نظافت منزل وجود دارد به روشنی تأکید اسلام در این موضوع را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به خشکسالی و کمبود آب در کشور از مردم خواست در این ایام از اسراف آب بپرهیزند و تا آنجا که امکان دارد در مصرف این ماده حیات بخش صرفه جویی کنند.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در ادامه تأکید اسلام در خصوص دید و بازدید و صله رحم را یادآور شد و گفت: از زبان پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (علیهم السلام) نقل شده است که به زیارت همدیگر بروید و از هم با خبر باشید.

وی افزود: این نکته که تا چهل منزل حکم همسایه را دارد برای زنده نگاه داشتن حس نوع دوستی و علاقمندی در میان مردم است تا همسایه از همسایه بی خبر نباشد.

وی گفت: صله رحم از مستحبات مؤکد اسلام است و از حضرت امیر (ع) نقل شده است که اگر کسی صله رحم را ترک کند عمرش کوتاه می‌شود.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه دیدار برادران دینی و صله رحم در شادابی مردم هم مؤثر است، نگاه اسلام در خصوص پوشیدن لباس نو را بیان کرد و افزود: در روایت آمده است که اگر فردی توان مالی اش ضعیف است و نمی‌تواند لباس نو تهیه کند نظافت لباس خود را رعایت کند و در اجتماع تمیز ظاهر شود.

وی با بیان اینکه در قرآن آمده است «خذوا زینتکم عند کلّ مسجد» گفت: در این آیه به استفاده از لباس بهتر و تمیزتر به هنگام رفتن به مسجد اشاره شده است تا کسانی که به مسجد می‌روند دیگران را نیز جذب خود کنند.

وی گفت: در روایات بر هدیه دادن توصیه شده است و هدیه دادن موجب جذب محبت دیگران می‌شود و این سنت نوروزی از ویژگی‌های اخلاقی اسلام است که می‌فرماید؛ «تهادوا تحابوا- هدیه بدهید تا دوستتان بدارند».

نماینده ولی فقیه افزود: تشویق وتوجه به بچه‌ها نیز مورد توجه اسلام است و به حدی نسبت به این موضوع دقت شده که روایت می‌گوید؛ اگر می‌خواهید درحضور دختر و پسرتان به آن‌ها هدیه دهید اول به دخترتان هدیه دهید چرا که دختر روحیه لطیف تری دارد.

وی با بیان اینکه سفر رفتن در متن قرآن آمده است، عبارت قرآنی «سِیرُوا فِی الْأَرْضِ» و یا «سافروا تصحّوا» را که در روایت آمده، یادآور شد و گفت: بر این اساس مسافرت رفتن به سلامتی و شادابی انسان کمک می‌کند.

وی افزود: استفاده از طبیعت نیز مورد تأکید اسلام است و از انسان می‌خواهد در طبیعت گردش کند و آثار عظمت خدا را مشاهده کند.

نماینده ولی فقیه توجه به محیط زیست را در این بحث مهم خواند و گفت: آسیب زدن به محیط زیست به هنگام گردش در دل طبیعت می‌تواند گناه تلقی شود و لذا باید از آن پرهیز کرد.

وی با اشاره به اینکه تخریب محیط زیست بحران آب در جهان را شکل داده است، افزود: زمین روز بروز درحال گرم‌تر شدن و یخ‌های قطبی در حال ذوب شدن است و بدلیل آسیب دیدن لایه اوزون شرایط آب و هوایی درکشور‌ها درحال تغییر است.

وی گفت: در کشور ما نیز برخی مناطق که همه ساله چند متر برف در آن انباشته می‌شد هم اکنون گرفتار خشکسالی شده اند.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر با تأکید براینکه اسلام با برخی کار‌ها که جنبه شرعی ندارد به شدت مخالف است، چهارشنبه سوری را از آن جمله دانست و افزود: برخی به دنبال سیاسی کردن این موضوع هستند، چون مسؤولان مردم را تشویق می‌کنند این کار‌ها را انجام ندهند و این نوع نگاه خیانت به مردم است، زیرا آتش بازی‌ها و استفاده از مواد محترقه و منفجره سال‌های گذشته خسارات جبران ناپذیری به مردم و کشور وارد کرده است.

وی با اشاره به حوادث تلخی که در چهارشنبه سوری رخ می‌دهد، گفت: این کار عقلانی و عرفی و شرعی نیست و پدر و مادر‌ها باید مدیریت کنند و اجازه ندهند که این صحنه‌های دلخراش بوجود آید و کسی بی جهت آسیب ببیند.

وی با اشاره به آمار بالای تصادفات در کشور افزود: به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات، تلفات حوادث رانندگی بسیار زیاد است و آسیب فراوانی به کشور وارد می‌کند بنابراین به طور قطع مردم در ایام نوروز به مقررات راهنمایی و رانندگی توجه جدی کنند.

نماینده ولی فقیه گفت: اسلام مقدس مابی را نمی‌پسندد و در عین حال با سنت‌های خوب جامعه هم مخالفتی ندارد، پیامبر و ائمه هم نمی‌خواستند با سنت‌های خوب مقابله کنند چرا که مقابله با برخی سنن ملی موجب بروز مشکلاتی در جامعه می‌شود.

وی در پایان سخنان خود به کسانی که امکانات و توانایی مالی دارند توصیه کرد از فرصت عید نوروز استفاده کرده و به افراد نیازمند کمک کنند.

وی از صدا و سیما، ائمه جمعه و دیگر دستگاه‌ها خواست در این روز‌ها به این موضوع عاطفی و مهم یعنی تقسیم شادی‌ها با یکدیگر بپردازند و از ملت ایران که در گذشته نشان داده اند اهل فداکاری، گذشت و ایثار هستند خواسته شود شادی‌های شان را با فقرا تقسیم کنند.


مشاهده در وبسایت منبع