تاج گردشگری جنوب شرق بر سر «تخت سرتشتک»/اینجا در بهشت باز می شود

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: در سرزمین چهار اقلیم کرمان پهنه ای سرسبز و یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران میزبان هزاران گردشگری است که به طبیعت کرمان پناه برده اند، مربع گردشگری که چهارگوشه اش زیبایی و مناظر خیره کننده ای است .

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: در سرزمین چهار اقلیم کرمان پهنه ای سرسبز و یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران میزبان هزاران گردشگری است که به طبیعت کرمان پناه برده اند، مربع گردشگری که چهارگوشه اش زیبایی و مناظر خیره کننده ای است .
این در حالیست که اکثر مردم تصور می کنند تنها در غرب و شمال کشور می توانند چنین فضایی را تجربه کنند اما دربهار و تابستان در ارتفاعات کوه های هزار در مرکز کرمان که بزرگ ترین منابع آب کویر مرکزی کشور نیز محسوب می شوند دمای هوا گاه آن قدر سرد می شود که مسافران را غافلگیر می کند .

این پهنه شامل چهار شهرستان کرمان، جیرفت، رابر و بافت می شود. هزاران هکتار جنگل که اکثرا شامل جنگل های میوه ازجمله بادام، گردو، درختان گرمسیری و سردسیری هستند که رودخانه های خروشان را در خود جای داده اند .

اگر این روزها سری به شهرها و دهستان های ساردو، راین، «تخت سرتشتک»، خبر بافت، درب بهشت بزنید در برخی از این شهرها حتی جای چادر زدن در معابر عمومی هم وجود ندارد، اکثر خانه ها به محل اقامتی گردشگران و بومگردی تبدیل شده اند .

روستاهایی که تا چندی قبل به دلیل عدم وجود اشتغال از جوانان بومی خالی شده بودند حالا به مرکز گردشگری جنوب شرق تبدیل شده اند .

هرچند مسافران هرمزگانی، یزدی و سیستان و بلوچستانی در بین این افراد حضور پررنگ تری دارند اما وقتی با مسافران به گفتگو بنشینید حضور مسافرانی از شمال و غرب و حتی خوزستان و بوشهر را به وفور می توانید بین انبوه گردشگران مشاهده کنید .

تغییر ناگهانی نگاه اقتصادی در بستر گردشگری و معرفی پتانسیل های طبیعت گردی در استان کرمان موجب شده ساختار اجتماعی بسیاری از شهرها نیز تغییر کند

تغییر ناگهانی نگاه اقتصادی در بستر گردشگری و معرفی پتانسیل های طبیعت گردی در استان کرمان موجب شده ساختار اجتماعی بسیاری از این شهرها نیز تغییر کند به طوری که اگر به شهر راین که در حوزه شهرستان کرمان قرار دارد سر بزنید خانه هایی که تا چندی قبل ۲۰ میلیون هم قیمت نداشتند در حال حاضر بین گردشگران این خانه باغ های معمولی با قیمتی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون در این شهر کوچک و حتی در روستاهای مانند «تخت سرتشتک» به فروش می رسد .

اداره کل گردشگری استان کرمان برای جبران کمبود زیرساخت های گردشگری و ایجاد اشتغال در این روستاها سعی کرده با راه اندازی مراکز بومگردی به حجم بالای تقاضا برای اسکان و خدمات رفاهی پاسخ دهد .

در این بازار عرضه و تقاضا برخی از واحدها نیز به صورت غیررسمی در حال فعالیت هستند و روستاییان بخشی از خانه های خود را به پذیرایی از مسافران اختصاص داده اند .

مربع گردشگری ارتفاعات مرکزی کرمان شکوه زیبایی و منابع پر آب ازجمله هزاران آبشار و رودخانه و برکه را در حالی فرش زیر پای گردشگران کرده اند که به نظر می رسد عدم برنامه ریزی مسئولان برخی از پتانسیل های بکر طبیعت گردی استان کرمان را قربانی این بی برنامگی کرده است .

عدم وجود نگاه کلان برای سازمان دهی طبیعت گردی در این منطقه موجب شده مدیریت های جزیره ای در این منطقه که اکثرا توسط مردم محلی و شوراهای روستایی انجام می شود برآیند کار را هرچند در کوتاه مدت برای گردشگران مطلوب کند اما در درازمدت برخی از زیبایی های طبیعت را زیر پای گردشگری غیرمسئولانه نادیده بگیرد .

با وجود تمام اماواگرها در اوج گرمای تابستان اگر دنبال مکانی متفاوت و تنوع در برنامه های سفر خود هستید و می خواهید مناظری ببینید که حتی در مناطق سرسبز کشور هم کمتر می توان مشاهده کرد این روزها باید سری به «مربع گردشگری کرمان» بزنید .

در زمستان و پاییز و اوایل بهار برخی از این مناطق ازجمله ارتفاعات سرتشتک آن قدر سرد می شود که هیچ موجود زنده ای در این مناطق زندگی نمی کند و عشایر نیز از این مناطق کوچ کرده و به مناطق گرمسیر جنوب استان می روند .

درب های بهشت به روی گردشگران باز می شود

شروع گردشگری در طبیعت کرمان از شهر «درب بهشت» آغاز می شود، این روزها اگر سری به این شهر کوچک در حاشیه جاده جیرفت – بافت بزنید، در ابتدا تصور نمی کنید در ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان و در این ارتفاع از کوهستان های کرمان وارد شهری شوید که جمعیتش شش هزار و ۵۳۸ نفر است اما در تابستان ۱۰ هزار مسافر را در خود جای داده باشد .

وجود امام زاده سلطان سید احمد در این شهر کوچک که از نوادگان امام موسی بن جعفر است بر مرکزیت این شهر افزوده است اما جاذبه های بی نظیر طبیعی درب بهشت موجب شده است نام این شهر نیز از طبیعت بی نظیر منطقه گرفته شود .

این شهر در فاصله ۸۵ کیلومتری شهر جیرفت قرار دارد و از مسیر شهرهای گردشگری راین و بافت نیز قابل دسترس است .

درب بهشت در دامنه کوه های بحر آسمان قرار دارد که مهم ترین منابع آبی استان کرمان محسوب می شوند، بارندگی در این منطقه در استان کرمان سالانه به ۳۱۲ میلی متر می رسد و بارش ۴۰۰ میلی متر نیز در این منطقه ثبت شده است .

درحالی که در شهر جیرفت گاه در تابستان دما به ۴۸ درجه می رسد اما در سربیژن و درب بهشت که ۴۰ دقیقه تا شهر جیرفت فاصله دارد دمای تک رقمی ثبت می شود .

کوهستان ها و مراتع پوشیده از جنگل، چمنزار و گلزارهای متعدد است و متراکم ترین جنگل های انار شیطان کشور در این منطقه قرارگرفته است .

این عرصه، زیست گاه خرس سیاه آسیایی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش، لاک پشت، مار، گربه وحشی، شغال، کبک، عقاب قهوه ای، قرقی، جغد، سار است .

جاده ای در میان جنگل های گردو

گردشگرانی که قصد دیدن مناظر بدیع را دارند وقتی به شهر «درب بهشت» رسیدند بعد از گذر از امامزاده باید مسیر خود را ادامه دهند و پس از طی ۹ کیلومتر از جاده ای که از میان جنگل های گردو می گذرد به روستای «سه دران» می رسند و پس از گذر از روستا به سه دره زیبا می رسند که اوج زیبایی های درب بهشت در این مکان قرار دارد .

در این روستا یکی از زیباترین آبشارهای استان کرمان وجود دارد و فضا با بوی گیاهان محلی معطر شده است .

درب بهشت در زمستان برف گیر و دمای هوا به شدت پایین است و بهترین فصل برای گردشگری در این منطقه فصل تابستان است .

هرچند در این شهر کوچک خبری از مسافرخانه و هتل نیست اما مردم خانه های روستایی را در اختیار گردشگران قرار می دهند و با غذاهای محلی از گردشگران پذیرایی می کنند .

ارتفاع برخی از مناطق درب بهشت بیش از سه هزار متر از سطح دریا قرار دارد و اقلیمی متفاوت را در اختیار گردشگران قرار داده است .

آبشار و روستای «گیشیگان»عروس روستاهای ایران

روستای «گیشیگان» در نزدیکی درب بهشت قرار دارد به طوری که از شهر تاریخی راین تا این روستا تنها ۳۰ کیلومتر فاصله است، این روستا یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان کرمان بوده که طی سال های اخیر موردتوجه گردشگران قرارگرفته است .

تمام امکاناتی که یک گردشگر برای بوم گردی نیاز دارد در این روستا در دسترس قرار دارد، مراتع سرسبز و رودخانه های جاری در این روستا در کنار گلزارهایی که دشت ها را رنگارنگ کرده است از خصوصیات این روستای زیبا است .

وجود سد، رودخانه های متعدد، باغ های انواع میوه های سردسیر و گرمسیری، آبگیرهای بسیار زیبا، گیشگان به خصوص روستاهای حسین آباد، گروه و عنبرونک را مقصد گردشگری کرده است

آنچه «گیشیگان» را متمایز کرده این است که اکثر مردم ساکن در این منطقه تحصیل کرده هستند و مردم روستا به این مسئله افتخار می کنند، محصول عمده این روستا گردو بوده و به همین دلیل این روستا مملو از باغ های گسترده گردو و بادام است .

چشم انداز بسیار زیبای روستا موجب حضور گردشگران در این روستا شده است هرچند طی سال های گذشته مهاجرت از روستا موجب کمرنگ شدن بافت تاریخی منطقه شده است اما گردشگران با ساخت ویلا در روستا چهره «گیشیگان» را تغییر داده اند .

وجود سد، رودخانه های متعدد، باغ های انواع میوه های سردسیر و گرمسیری، آبگیرهای بسیار زیبا، گیشگان به خصوص روستاهای حسین آباد، گروه و عنبرونک را مقصد گردشگری کرده است .

راه دسترسی به این روستا در مسیر جاده راین به درب بهشت است اما باید از سه راهی عنبروک جاده محلی «گیشیگان»را طی کرد .

شهر ارگ راین، چنارها و آبشار

شهر راین تا مرکز استان حدود یک ساعت فاصله دارد، این شهر یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی استان کرمان است ارگی که در این شهر قرار دارد درواقع دومین بنای بزرگ خشتی جهان است، ارگ راین صدها هکتار وسعت دارد و مشتمل بر صدها خانه و ارگ حکومتی، برج و بارو است این ارگ که بسیار شبیه ارگ بم است از مهم ترین جاذبه های تاریخی استان کرمان است .

شهر راین یکی از باغ شهرهای استان کرمان است که هوای متعادلی دارد به همین دلیل به صورت ویژه موردتوجه مردم یزد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است، بافت این شهر طی سال های اخیر چنان تغییر کرده است که حالا مسافران و گردشگران استان های مجاور در این شهر صاحب ملک شده اند و اقتصاد مردم نیز به شدت متاثر از گردشگران شده است .

راین به شهر چنارها هم شهرت دارد و معابر شهر مملو از چنارهای کهن سال است صنایع دستی راین نیز بسیار مشهور است چاقو و صنایع فلزی دست ساز در این شهر شهرت دارد و هنوز هم آهنگری هایی هستند که این صنعت را زنده نگه داشته اند .

این آبشار که نام راین را با خود یدک می کشد در زمستان های به کلی یخ می زند و یکی از زیباترین مناظر زمستانی کرمان را ایجاد می کند در تابستان هم پذیرایی هزاران گردشگر است

اما مهم ترین جاذبه طبیعی راین که در دامنه کوه های هزار قرار گرفته ارتفاعات غربی شهر است که هرسال هزاران کوهنورد و مسافر را به خود جلب می کند .

به دلیل استقبال کوهنوردان جان پناه های متعددی در مسیر قله کوه هزار احداث شده است و راه بلدهای منطقه نیز کوهنوردی در راین را پویا نگه داشته اند .

پس ازاینکه از کرمان به سمت بم حرکت می کنید در میانه راه تابلو جاده ای فرعی که به سمت راین می رود را نشان می دهد، پس از رسیدن به شهر راین باید همچنان به سمت غرب شهر حرکت کرد و از شهر خارج شد و پس از طی ۳۰ دقیقه راه به یکی از زیباترین آبشارهای استان کرمان رسید. این شهر تا درب بهشت یک ساعت فاصله دارد .

این آبشار که نام راین را با خود یدک می کشد در زمستان ها به کلی یخ می زند و یکی از زیباترین مناظر زمستانی کرمان را ایجاد می کند در تابستان هم پذیرای هزاران گردشگر است بطوریکه در روزهای تعطیل جمعیتی که در این منطقه وجود دارد به دو هزار نفر می رسد .

طی سال های اخیر این منطقه برای حضور گردشگران ساماندهی شده است، آبشار در امتداد رودخانه «زر رود»، در ۱۴ کیلومتری راین و جبهه شرقی کوه هزار واقع شده است. این آبشار درواقع طبقاتی است و در چهار مرحله فرومی ریزد و به آبشار اصلی می رسد و پس از فروریختن در میان بیدها و درختان پایین دست امتداد می یابد .

این آبشار ۴۰ متر ارتفاع دارد و در زمستان ها از آن برای یخ نوردی استفاده می شود .

در راین نیز مردم محلی اقدام به ایجاد مراکز بومگردی کرده اند اما این شهر پرجمعیت ترین شهر مربع گردشگری ارتفاعات مرکزی استان کرمان است و بیشترین امکانات رفاهی و تفریحی منطقه در این شهر قرارگرفته است .

بهشتی در نزدیکی شهر تاریخی بم

اگر در شهر بم حضورداشته باشید و بخواهید به سمت درب بهشت حرکت کنید پس از خروج از بم به سمت شهر جیرفت به زودی به دامنه های کوه های بحر آسمان می رسید. کوهستانی که در جبهه غربی شهر بم قرار گرفته است و به نگین بم شهرت دارد .

دهبکردی روستایی گردشگری است که در دامنه کوه قرار گرفته و تا دره مجاور کوهستان امتداد یافته است. دهبکری در حاشیه رودخانه ای به همین نام قرارگرفته است و گردشگرانی که از ارگ تاریخی بم بازدید می کنند اگر بخواهند از گرمای شدید تابستان بم فرار کنند به این روستا می روند .

در این دهستان ۱۰۱ آبادی وجود دارد و سکنه برخی از این روستاها به دلیل سرمای هوا به صورت فصلی در روستاها سکونت دارند. در دهبکری چهار آبشار وجود دارد و مملو از چنار، گردو و چشمه سارهای متعدد است به طوری که در هرچند صد متر چشمه ای در حال جوشیدن از دل زمین است .

طبیعت این منطقه محافظت شده است و گونه های در حال انقراض جانوری و گیاهی ازجمله خرس یقه سفید و پلنگ ایرانی در این منطقه زندگی می کند .

تاج گردشگری کرمان بر سر یک روستا می درخشد

وقتی مسافران و گردشگران به کرمان فکر می کنند یاد کویر لوت می افتند و تصور می کنند پهنه کرمان بیابانی است اما حقیقت این است کویر بخشی از طبیعت استان کرمان است .

اگر از کرمان به سمت شهر رابر و پس از رسیدن به رابر به سمت دهستان هنزاء حرکت کنید، در امتداد هنزاء یکی از بی نظیرترین مناطق طبیعی ایران را می بینید، منظره ای که بدون شک آن را در استان های مازندران و گیلان هم نمی توان دید .

در لابه لای تپه ها برکه های متعدد قرار دارد بطوریکه فاصله برکه ها در برخی مکان ها تنها چند صد متر است و منظره ای بسیار زیبا ایجاد کرده است

در ارتفاع بیش از سه هزار متری از سطح دریا به منطقه ای به نام «تخت سرتشتک» می رسید. این منطقه تا چندی قبل برای مردم کرمان هم غریبه بود اما وقتی عکس های این کوهستان در شبکه های اجتماعی پخش شد حالا این منطقه به محبوب ترین مکان طبیعت گردی کرمان تبدیل شده است .

ارتفاع در این منطقه آن قدر زیاد است که درخت در سرتشتک نمی روید اما ارتفاعات این منطقه که شکل تپه ماهور دارد آن چنان سرسبز است که حتی یک لکه خالی از گیاه در منطقه دیده نمی شود .

در لابه لای تپه ها برکه های متعدد قرار دارد به طوریکه فاصله برکه ها در برخی مکان ها تنها چند صد متر است و منظره ای بسیار زیبا ایجاد کرده است .

ساکنان این منطقه اکثرا عشایری هستند که حاضرند سیاه چادرهای خود را برای اقامت در اختیار گردشگران قرار دهند .

دمای هوا در زمستان نیز در این منطقه آن قدر پایین است که پوشش گرم یکی از نیازهای اصلی حضور در منطقه است .

انواع محصولات دامی و لبنی در هنزاء در اختیار گردشگران است و در ارتفاعات کمتر رودخانه های خروشان جریان دارد .

مردم روستاهای اطراف خانه های خود را برای سکونت در اختیار مردم قرار می دهند و با مواد غذایی لبنی که اکثرا روزانه تولید می شود از مسافران پذیرایی می کنند

ارتفاع این منطقه ۳۶۰۰ متر از سطح دریا بوده و یکی از خاص ترین اکوسیستم های طبیعی کشور در این منطقه ایجادشده است. اهالی روستاهای اطراف خانه های خود را برای سکونت در اختیار مردم قرار می دهند و با مواد غذایی لبنی که اکثرا روزانه تولید می شود از مسافران پذیرایی می کنند .

هنزا و «تخت سرتشتک» از شهر درب بهشت تنها نیم ساعت فاصله دارد و یکی از ضلع های طبیعت گردی کرمان را شکل می دهد .

پارک ملی «خبر» مملو از زیره کرمان

پارک ملی «خبر» کمی دورتر از درب بهشت قرار دارد و باید برای رسیدن به این منطقه گردشگری فاصله بیشتری را طی کرد اما اقلیم خاص و زیبای خبر موجب شده است این منطقه موردتوجه ویژه قرار گیرد به طوری که در تابستان ها خبر یکی از مهم ترین مکان های موردعلاقه اعراب خلیج فارس است .

بزرگ ترین پروژه گردشگری خاورمیانه در این منطقه در حال اجرا است .

پس از حضور در شهر بافت در انتهای جاده بافت – کرمان مناظر بدیع و زیبایی را خواهید دید اما اگر بافت را به سمت خبر ترک کنید وارد دنیایی دیگر خواهید شد .

« خبر» منطقه ای پر آب است و رودخانه اصلی به یک باره از دل زمین به بیرون می جوشد و جریانی خروشان ایجاد می کند که در دل باغ های گردو و بادام پیش می رود .

خبر به عنوان یازدهمین پارک ملی ایران ثبت شده است. پلنگ، گربه، کل و بز، شاه روباه، قوچ و میش، شغال، کفتار، گراز، کارآکال، گرگ، آهو، خرگوش، عقاب طلایی، عقاب دو برادر، عقاب مارخور، دلیجه کوچک، هما، کرکس، شاهین، آهو بره، کبک، تیهو، پری شاخ، قمری معمولی، باقرقره، سینه سیاه و پرنده جیرفتی در این منطقه زندگی می کنند و کوهستان های خبر مملو از زیره کوهی است .

کرمان برای گردشگران بهاره و تابستانی در بالاترین نقطه استان فرش قرمز گسترده و سفره سخاوت پهن کرده است .

مشاهده در وبسایت منبع