باغ ها دیگر برج نمی شوند

شورای شهر تهران مصوبه برج باغ را که در طول ۱۴ سال گذشته باعث نابودی باغات پایتخت شده بود، لغو کرد مصوبه «برج- باغ» روز گذشته در شورای شهر تهران لغو شد؛ مصوبه ای که در طول ۱۴سال گذشته، باغات تهران را به عرصه ای برای ساخت وساز تبدیل کرده بود.

شورای شهر تهران مصوبه برج باغ را که در طول ۱۴ سال گذشته باعث نابودی باغات پایتخت شده بود، لغو کرد مصوبه «برج- باغ» روز گذشته در شورای شهر تهران لغو شد؛ مصوبه ای که در طول ۱۴سال گذشته، باغات تهران را به عرصه ای برای ساخت وساز تبدیل کرده بود. زهرا صدر اعظم نوری گفت: «در تهران عملا باغی باقی نمانده است». بهاره آروین لغو این مصوبه را «امیدوار کننده برای دوستداران محیط زیست» دانست. زهرا نژاد بهرام از آن به عنوان « نقطه عطف شورای پنجم» یاد کرد و محمد سالاری دیگر عضو شورای شهر هم آن را پایانی بر «ساخت بنای بلند مرتبه » در تهران دانست.

روز گذشته شورای شهر گامی بزرگ برداشت. به گزارش همشهری، با لغو «مصوبه برج -باغ»، شهرداری تهران مکلف شده است ظرف مدت ۲ ماه مصوبه ای جایگزین به شورای شهر تهران ارائه دهد و تا آن زمان نیز همه پرونده های در جریان نیز متوقف خواهد شد.

علی اعطا در این باره گفت: «براساس این مصوبه که در سال ۸۲به تصویب رسیده است (شهرداری) به مالکان باغات اجازه می دهد که به شرط حفظ ۷۰درصد از باغات، ۲۰درصد بیش از تراکم را بسازند که در اصلاحیه بعدی اجازه ساخت یک طبقه تشویقی نیز به این املاک داده می شود.» این مصوبه حالا لغو شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر در ابتدای جلسه روز گذشته از عملکرد شش ماهه شورای شهر گفت و رویکرد شورا در سال آینده را برشمرد. محسن هاشمی گفت: رویکرد شورای شهر تهران در سال آینده توجه بیشتر به وظایف نظارتی شورا و در اولویت قرار دادن حل معضلات اصلی شهر تهران از طریق اقدامات زیربنایی و شتاب در روند توسعه پایدار شهری است.

او با یادآوری روزهای پایانی سال و «خداقوت» به نیروی انتظامی، اورژانس و همچنین مادران که پرکارترین روزها را می گذرانند، گفت: «ویژگی سال ۱۳۹۶برای مدیریت شهری تهران، ثبت رکورد بی سابقه مشارکت شهروندان تهرانی در انتخابات شورای شهر تهران بود که هم نشان دهنده مطالبه جدی ایجاد تحول در مدیریت شهری و هم نشانگر میزان اهمیت مدیریت شهری در افکار عمومی بود که با آرایی حدود ۳برابر دوره های گذشته، شورای پنجم را موظف به تحقق مطالبات خود کردند.»

محسن هاشمی افزود: «بار امانت مردم بر دوش ما، بارسنگینی است که تلاش کرده ایم، طی حدود ۶ماه سپری شده از مسئولیت شورای پنجم آن را به سوی مقصد ببریم و قطعا توان و عملکرد ما در برابر انتظارات شهروندان و وظایفمان، دچار قصور وتقصیر است، اما تلاش ما براین است که در سال جدید با استفاده از تمامی توان و ظرفیت کارشناسی و اختیارات قانونی، تحول و بهبود در عملکرد مدیریت شهری را تسریع کنیم.»

به تعبیر او «یکی از مهم ترین مطالبات عمومی، مبارزه با فساد و کاهش تخلفات، رانت و مفاسد اقتصادی است و در این حوزه شورای پنجم حاکم کردن اصل شفافیت و کاهش انحصار، رانت و تبعیض در مدیریت شهری را سرلوحه فعالیت های خود قرار می دهد.» او از شهروندان خواست تا «حمایت و اعتماد» خود را به شورای پنجم حفظ کرده و با «مطالبه گری و نقد سازنده» آنها را یاری کنند.

  • پایان برج سازی در باغ های تهران
مصوبه موسوم به برج باغ ها با تصویب شورای شهر تهران لغو شد و شهرداری مکلف به ارائه طرحی در این خصوص شد.
بررسی طرح بازنگری مصوبه دستورالعمل ضوابط اجرایی مربوط به چگونگی اجرای ماده یکم قانون حفظ و گسترش فضای سبز دستور دیگر دیروز جلسه شورای شهر تهران بود که علی اعطا به عنوان مخبر کمیسیون معماری و شهرسازی به تشریح آن پرداخت.

اعطا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر جلوگیری از دست اندازی به باغات و فضای سبز گفت: شورای شهر دوره پنجم از آغازین روزها لغو مصوبه برج باغ ها را در دستور کار خود قرار داد و با طرحی که افشین حبیب زاده، عضو شورای شهر تهران تهیه کرد و با امضای اعضا در اختیار هیات رئیسه قرار گرفت این موضوع را به جریان انداخت.

زهرا صدراعظم نوری نیز گفت: از سال ۸۲تا به امروز در اجرای مصوبه حفظ فضای سبز شهر هر مجوزی که صادر شده با هدف حفظ باغات بوده اما ما یک مورد باغ حفظ شده نداریم. تمام باغات شهر تهران نابود شده است.
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در دفاع از طرح لغو مصوبه برج باغ ها گفت: طی مدت ۶ماهی که در کمیسیون ماده ٧ کار کردیم تاکنون ۶رای صادر کردیم. او گفت که تاکنون ۳۰۰پرونده بررسی شده است و ۱۰۰پرونده نیز در دست بررسی است.

  • تذکرات
  • حسن خلیل آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورا
خطر جدی در کمین چشمه علی شهر ری: چشمه علی شهر ری متاسفانه خشک شده است. با تحقیقاتی که درخصوص چگونگی روند حفاری شرکت مترو در بخش جنوبی خط ۶ متروی تهران به عمل آورده ام، متوجه شدم شرکت حفاری مترو ضمن آسیب رساندن به گذرگاه های آب چشمه علی و به تَبع آن ورود آب چشمه به تونل مترو در یک اقدام غیرمنصفانه آب حاصل از این نشتی را با پمپ های چندگانه به جریان فاضلاب شهری منتقل می کند.

  • الهام فخاری، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا
نبود انسجام در بزرگداشت آیین نوروز: نبود هماهنگی و انسجام و برنامه ریزی دیرهنگام برای بزرگداشت آیین نوروز در ایام تعطیلات نوروزی مورد انتقاد است.

  • زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رئیسه
ساماندهی دستفروشان: اقدامات شهرداری تهران در حوزه ساماندهی دستفروشان به ویژه در مناطق یک، ۶ و ۱۱ جای تقدیر و تشکر دارد. با توجه به اقدامات انجام شده در طول ۲ ماه اخیر تلاش های خوبی در این خصوص داشته اند.

  • تهران، خیابان مصدق
روز گذشته شورای شهر تهران بالاخره تصمیم گرفت. اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تغییر نام خیابان نفت به مصدق و سالن اجتماعات شورا به نام عباس شیبانی رای دادند. سخنگوی شورای شهر گفت: مصدق یکی از شخصیت های تاریخی و سیاسی استعمارستیز کشور است که نقش مهمی در ملی شدن صنعت نفت داشته است.

عباس شیبانی نیز از شخصیت های مهم انقلاب اسلامی و تنها عضو بازمانده شورای انقلاب است که در دوره های دوم، سوم و چهارم عضو شورای اسلامی شهر تهران بوده است. در راستای نکوداشت مقام این شخصیت های مبارز و استعمارستیز به پیشنهاد هیات رئیسه و موافقت اعضای شورای اسلامی شهر تهران سالن اجتماعات طبقه اول ساختمان شماره یک شورای اسلامی شهر تهران به نام «دکتر عباس شیبانی» نامگذاری شد.

همچنین خیابان نفت (شمالی و جنوبی) با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران به خیابان «دکتر محمد مصدق» تغییر نام یافت. همچنین روز گذشته اعضای شورای اسلامی شهر تهران در بررسی اعتراض هیات تطبیق فرمانداری بر ۲مصوبه خود که شامل لزوم ارائه لیست املاک و اراضی فروشی یا تهاتری به شورا و نیز تخصیص ۳.۵درصدی بودجه تملک دارایی حوزه های ماموریتی به بخش فرهنگی است اصرار ورزیدند.

مشاهده در وبسایت منبع