بهشت زمین شناسی ایران در دل کویر + تصاویر

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شهری کویری که در غرب استان خراسان جنوبی قرار گرفته، لقب بهشت زمین شناسی ایران را به خود اختصاص داده است. این شهر کویری با نام طبس شناخته می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شهری کویری که در غرب استان خراسان جنوبی قرار گرفته، لقب بهشت زمین شناسی ایران را به خود اختصاص داده است. این شهر کویری با نام طبس شناخته می شود.
شهر طبس متعلق به دوره هخامنشی است. این شهر در دوره پهلوی به فراموشی سپرده شد و در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۵۷ زلزله ای به بزرگی ۴/۷ ریشتر را تجربه کرد. این زلزله شهر طبس را ویران کرد، اما بعد ها بازسازی هایی در آن انجام شد.

به گفته وصال یحیی شیبانی کارشناس ارشد زمین شناسی، اختلاف ارتفاع دو هزار و ۷۰۰ متری و وجود اقلیم های آب و هوایی مختلف، پیچیدگی، تنوع شرایط و سیر تکامل حوادث زمین شناسی در طول دوران های مختلف از حدود ۷۵۰ میلیون سال قبل، باعث ایجاد پدیده های مختلف زمین شناسی و گردشگری در منطقه طبس شده است.

طبس امروز به عنوان کلکسیونی از پدیده های زمین شناسی و موزه فسیل شناسی و بهشت زمین شناسی ایران شناخته می شود.

«طبس» به عنوان سومین ژئوپارک پیشنهادی ایران برای ثبت جهانی در یونسکو مطرح شد. شهرستان طبس به لحاظ مواد معدنی یکی از غنی ترین مناطق ایران از نظر ذخایر معدنی بوده؛ به طوری که بیش از ۲۰۰ نوع ماده معدنی تاکنون در این منطقه کشف شده است.

شایان ذکر است؛ عصاره علف هیزه، عصاره آویشن، عصاره کلپوره، قطاب، باقلوا، نان چایی و نان نخود از ره آورد های طبس به حساب می آیند. از ره آورد های دیگر این شهر می توان به مربا های بهارنارنج و پوست پرتقال اشاره کرد.

از صنایع دستی طبس می توان به سینی های مسی، گلیم، فرش و بافته های حصیری با برگ نخل اشاره کرد. روستای چهل پایه، روستای پیر حاجات، دره کال سردر، روستای کریت، برج هادرباش، قلعه طبس مسینا، جنگل سنو، غار حلوان، باغ گلشن، کال جنی، قلعه اسماعیلیان و ارگ طبس از جاذبه های گردشگری شهر طبس به حساب می آیند. از جاذبه های گردشگری دیگر این شهر می توان به بقعه پیر حاجات اشاره کرد.

گردشگرانی که می خواهند در تعطیلات نوروز به شهر طبس سفر کنند؛ می توانند در اقامتگاه های بوم گردی ساباط اصفهک، ستاره کویر حلوان و عمو نوروز طبس اتراق کنند. اقامتگاه ساباط اصفهک در یکی از روستا های قدیمی اطراف طبس قرار گرفته است. این روستا با نام اصفهک شناخته می شود.

اقامتگاه بوم گردی ستاره کویر حلوان نیز در روستای حلوان واقع شده است. این اقامتگاه بوم گردی مجهز به کولر گازی و سرویس بهداشتی فرنگی است.

خاطرنشان می شود؛ اقامتگاه بوم گردی عمو نوروز طبس در پنج کیلومتری شهر طبس و در میان نخلستان های این شهر قرار گرفته است. این اقامتگاه بوم گردی آشپزخانه محلی دارد.

انتهای پیام/

جاذبه های گردشگری شهر کویری طبس

مشاهده در وبسایت منبع