ممنوعیت برنجکاری به مازندران رسید

هنوز مشکل بی آبی کشور را جدی نگرفته ایم؛ هیچ کداممان، خیلی که همت کنیم و به کمبود آب بیندیشیم، آن را بحرانی مخصوص استان های مرکزی و کویری؛ مثل یزد و کرمان و اصفهان می پنداریم، غافل از این که بحران بی آبی و کم آبی در وجب به وجب این سرزمین ریشه دوانده و درحال مکیدن جان آن است؛ ...

چند روزی است کشاورزان شهرستان ورزنه استان اصفهان، به خاطر تامین نشدن آب مورد نیاز کشت بهاره و همچنین خشک شدن مزارع شان که در کشت پاییزه هم طعم آب را نچشیده اند، گلایه مند و معترضند. کشاورزان امیدیه، هندیجان، شوش و ... خوزستان هم چند سالی است از عدم کشت و کار و تولید به دلیل تامین نشدن آب کشاورزی، شکایت خود را پیش مسئولان برده اند. در خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان هم که بخش اعظمی از کشاورزی عملا تعطیل شده و ده ها و صدها هزار نفر روستایی از آن مناطق کوچ کرده اند
حالا اما اخبار نگران کننده کمبود آب و خشک شدن مزارع و باغات به شمال کشورمان ـ خطه سرسبزی که دریا و جنگل دارد و ده ها رود در بسترش جاری است ـ رسیده است.

مازندرانی ها هم به فکر کشت جایگزین باشند

در همین زمینه، نامه شرکت آب منطقه ای مازندران به سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص معضل کم آبی و تامین نکردن آب اراضی کشاورزی پایین دست شهر سورک، شوک جدی به کشاورزان این خطه وارد کرده است. در نامه شرکت آب منطقه ای مازندران به سازمان جهاد کشاورزی استان به کاهش ۳۰ درصدی ذخایر آبی در استان و کاهش ۷۰ درصدی ذخیره آبی سد شهید رجایی ساری اشاره شده و این یعنی حدود ده روز مانده به آغاز فصل شالیکاری، زنگ خطر خشکسالی و فقدان آب زراعی برای اراضی کشاورزی شهرستان ساری و قسمت هایی از شهرستان میاندورود به صدا در آمده است.

در نامه شرکت آب منطقه ای مازندران به سازمان جهاد کشاورزی استان بر جلوگیری از استفاده کشاورزان از آب های زیرزمینی و چاه های غیرمجاز و همچنین انتخاب کشت های جایگزین تاکید شده که این مساله موجب نگرانی کشاورزان مازندرانی و شالیکاران بخش گهرباران شهرستان میاندورود شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران نیز با اشاره به کاهش بارش ها، ذخیره برفی، جریان رودخانه ها و کاهش ذخیره آب در مخازن سدها، آب بندان ها و کاهش ذخیره سفره های آب زیرزمینی به فارس می گوید: با این شرایط برای سال زراعی آینده با مشکل جدی کمبود آب برای بخش زیادی از اراضی شالیزاری مواجه خواهیم بود.

ابراهیم یخکشی با بیان این که برای کشت برنج در مناطق زیرپوشش سد شهید رجایی، اراضی که حداکثر تا سورک قرار دارند، فعلا امکان تامین آب وجود دارد، می افزاید: اما برای اراضی پایین دست روستای سورک باید تمهیدات لازم از جمله کشت های جایگزین صورت گیرد.

تکلیف ما را زودتر مشخص کنید

با توجه به این که بیشتر کشاورزان میاندورودی فقط از راه شالیکاری هزینه مخارج یک سال آینده زندگی خود را تامین می کنند، شرایط به وجود آمده و بحران آبی، بسیاری از کشاورزان را نگران کرده است.

در این زمینه یکی از کشاورزان بخش گهرباران میاندورود با بیان این که از هفته گذشته دهیار و شورای محل اعلام کردند در سال زراعی جاری با مشکل کم آبی روبه رو هستیم، می گوید: جهاد کشاورزی شهرستان میاندورود به کشاورزان اعلام کرد از کشت برنج ارقام پرمحصول و نشاء دوباره برنج خودداری کنند.

لطیف معافی با بیان این که از سوی دیگر اعلام شد آب منطقه ای آب مورد نیاز اراضی پایین دست سورک و بخش گهرباران را تامین نمی کند، می افزاید: شرکت آب منطقه ای باید زودتر از اینها تکلیف کشاورزان را مشخص می کرد، زیرا از روزهای نخست سال جدید اقدام به آب تخت کردن اراضی شالیزاری می کنیم که زمان آن هم نزدیک شده، اما یکباره اعلام کردند آب مورد نیاز زمین های شالیزاری بخش میاندورود ارسال نمی شود.

سویا، پنبه و آفتابگردان جایگزین مناسب برنج

سید شبر موسوی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندورود اما در پاسخ به این که چه تدبیری برای مقابله با کم آبی و متضرر نشدن کشاورزان میاندورودی کرده است، به فارس می گوید: جهاد کشاورزی کشت جایگزین برنج را در نظر گرفته است و در حال بررسی های لازم هستیم تا کشت مناسب به کشاورزان معرفی شود. ضمن این که کشت بهاره می تواند کشت مناسبی برای مقابله با کم آبی و متضرر نشدن کشاورزان و همچنین جایگزین مقطعی برای کشت برنج باشد.

وی در پاسخ به این که تا آغاز خزانه گیری برنج و شروع فصل شالیکاری حدود ده روز باقیمانده و باید کشاورزان تکلیف خود را بدانند تا چه کشتی را جایگزین برنج کنند، می افزاید: سویا، پنبه و آفتابگردان می تواند جایگزین کشت برنج در اراضی کشاورزی میاندورود باشد و تمهیدات لازم برای این که این بذرها در اختیار کشاورزان قرار گیرد، دیده شده است. ضمن این که در برخی مناطق که خاک آنها شور است، مانند «شورصحرا» درمیاندورود هم خاک آنها درحال بررسی است تا ببینیم چه نوع کشت هایی برای این اراضی مناسب است.

اعلام مرگ برنجکاری با بحران آب

رسول خلیلی، رئیس شورای بخش میاندورود اما معتقد است که بحران آب؛ واژه ای است که دست کم در مازندران قابل درک نیست و در تصورات نیز وجود ندارد که استان پُر آب مازندران با این همه بارش ها و رودخانه های همیشه خروشان روزی دچار بحران آب شود.

خلیلی می گوید، اعلام مسئولان به کشاورزان برای انتخاب کشت جایگزین برنج در واقع اعلام مرگ برنج است.

وی درخواست تشکیل ستاد بحران را از مسئولان کرده و با تاکید بر ضرورت ورود استاندار به این موضوع، تصریح می کند بخش مهمی از شرایط ایجاد شده به خاطر سوءمدیریت و عدم اجرای برنامه هایی چون لایروبی انهار و رودخانه های فرعی و ایجاد سدهای موقتی در مسیر رودخانه هایی است که هم اکنون آب آنها به هدر می رود.

مشاهده در وبسایت منبع