رانندگان عجول تعطیلات دلخراش

نوروز؛ این واژه برای بیشتر ایرانیان تداعی کننده خاطرات خوش از دورهمی های فامیلی و سفرهایی سرشار از نشاط همراه با خانواده است. اما کم نیستند خانواده هایی که در همین روزهای خوش بر اثر بی احتیاطی یک راننده داغدار می شوند.

حجم بالای سفرهای برون شهری در تعطیلات عید که منجر به شلوغی جاده ها می شود یکی از عواملی است که به اعتقاد کارشناسان حمل ونقل سبب کلافگی رانندگان شده و بی احتیاطی آنان هنگام رانندگی را به همراه دارد. این کارشناسان تاکید دارند طولانی شدن زمان سفر موجب می شود رانندگان عصبانی شوند و آستانه تحملشان پایین بیاید. هادی هاشمی، رئیس پیشین پلیس راهور پایتخت
در این باره به جام جم می گوید: راننده ای که از ترافیک جاده ها بدخلق شده است و دوست دارد هرچه سریع تر به مقصد برسد، هنگام رانندگی دست به حرکات نادرست مانند سبقت غیرمجاز می زند که می تواند باعث تصادفات شدید شود. به همین دلیل می توان به هم ریختگی روحی رانندگان به دلیل شلوغی جاده ها را یکی از اصلی ترین عوامل آمار بالای آسیب دیدگان این حوادث در ایام نوروز ارزیابی کرد.

محمد ترحمی، رئیس اداره حقوقی پلیس راهور نیز با این که معتقد است نمی توان نقش خودروهای ناایمن و راه های حادثه خیز را در بروز حوادث رانندگی نادیده گرفت، اما با نظر هاشمی درباره تاثیر بی احتیاطی رانندگان در وقوع تصادفات موافق است. او در عین حال تاکید دارد انسان ها به شرط رعایت اصول ایمنی می توانند مهم ترین عامل جلوگیری از وقوع تصادفات باشند.

ترحمی درباره نقش عامل انسانی در جلوگیری از تصافات به جام جم توضیح می دهد، رانندگان ما باید به انسان های ایمن شده تبدیل شوند، یعنی بتوانند با آگاهی، دانش و احتیاط خود، مانع بروز حوادث ترافیکی شوند. او می گوید برای کاهش آمار تصادفات رانندگی، باید کاری کرد همه مردم عمیقا به این باور برسند که رعایت نکردن اصول ایمنی و سرپیچی از مقررات رانندگی، منجر به حادثه می شود.

رئیس اداره حقوقی راهور ناجا با بیان این که مطابق آمار پزشکی قانونی، از فروردین تا پایان دی امسال شاهد کشته شدن روزانه ۴۵ نفر در جاده های ایران بوده ایم، تاکید می کند رانندگان ما باید برای کاهش این آمار به کمک پلیس بیایند و برای احترام به خانواده خود و چشم هایی که منتظرشان هستند، با احتیاط لازم رانندگی کنند.

رعایت قانون؛ سفر ایمن

آمار فاجعه بار کشته شدگان و مصدومان حوادث رانندگی در تعطیلات نوروزی نشان می دهد، اغلب ر انندگان تمایلی به رعایت قوانین ندارند، اما رعایت نکردن قانون در نهایت منجر به حادثه می شود.

البته در این زمینه هرکس باید از خودش شروع کند و به این نکته توجه داشته باشد که اگر هم دولت هیچ اراده ای برای ایمن سازی خودروها و راه ها ندارد، بازهم اگر او اصول ایمنی را رعایت کند و با احتیاط و توجه و حوصله بیشتر رانندگی کند، می تواند از این وضعیت اسفناک جاده ها، جان سالم به در ببرد.

از جمله اصولی که در نجات از جاده های مرگبار ایران بسیار موثر است، بررسی ایمنی خودرو پیش از دل را زدن به دریای جاده هاست. ترحمی در این باره اعتقاد دارد اگر شهروندان می خواهند با خودروی شخصی به سفرهای جاده ای بروند، باید پیش از شروع سفر، وسیله نقلیه خود را به لحاظ فنی و ایمنی بررسی کنند. او همچنین توضیح می دهد بررسی فنی بسیاری از سیستم های خودرو مانند کمک فنرها و سیستم های ترمز و تعلیق، که وجود نقص در آنها احتمال وقوع تصادف شدید را بسیار بالا می برد، کار افراد غیر متخصص نیست، بنابراین لازم است مردم بررسی این موارد را به تعمیرکاران متخصص و مورد اطمینان بسپارند.

با این حال، رئیس اداره حقوقی پلیس راهور تاکید دارد مردم ایران کمتر به بازرسی فنی وسیله نقلیه خود پیش از رفتن به مسافرت یا بازدید سیستم های خودرو به صورت دوره ای توجه می کنند و معتقد است اگر گرفتن گواهی سالانه معاینه فنی اجباری نبود، بسیاری از مردم سال تا سال خودروی خود را به هیچ مرکزی برای بازرسی های ایمنی نشان نمی دادند.

به گفته ترحمی، یکی دیگر از اصولی که لازم است برای داشتن سفرهای جاده ای ایمن تر از سوی مردم رعایت شود، خریدن قطعات و لوازم یدکی استاندارد برای وسایل نقلیه است؛ چراکه بر اساس نظر این کارشناس حمل ونقل، این قطعات و لوازم از لحاظ ممیزی های گوناگون به طور کامل بررسی شده اند و مردم می توانند با خاطری آسوده از آنها استفاده کنند. او تاکید می کند شاید قطعات و لوازم متفرقه ارزان تر باشد، اما ممکن است خریدن آنها به قیمت جان مصرف کنندگانشان تمام شود. بنابراین مردم باید از خرید اقلامی که از سالم و استاندارد بودن آنها اطمینان ندارند، پرهیز کنند. در هر صورت، باید گفت با این که انسان ها موجوداتی پیچیده و دارای قدرت تفکر، هوش هیجانی و خصوصیات روحی و جسمی متفاوت هستند، اما یک نکته در میان همه آنها مشترک است؛ آن نکته هم چیزی نیست جز این که انسان ها هم می توانند با رعایت اصول ایمنی و مقررات راهنمایی و رانندگی، احتمال بروز حوادث ترافیکی را بشدت کاهش دهند و هم می توانند با بی احتیاطی و عجله در رانندگی باعث وقوع یک تصادف شوند.
از این رو اگر می خواهیم در تعطیلات پیش رو و دیگر روزهای سال آینده، شاهد تکرار فجایع انسانی در جاده های ایران نباشیم، همه ما باید به فرهنگ صحیح رانندگی پایبند باشیم.

محمدحسین خودکار

مشاهده در وبسایت منبع