مرگ خالق «پدرسالار» | تاویانی بزرگ در ۸۸ سالگی پائولو را تنها گذاشت

- همشهری آنلاین: ویتوریو تاویانی که در تولید بیش از ۲۰ فیلم با برادرش پائولو همکاری کرده و شش سال پیش خرس طلایی جشنواره برلین را با «سزار باید بمیرد» برده بود، روز یکشنبه در ۸۸ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، نامدارترین برادران فیلمساز تاریخ سینمای ایتالیا بیش از نیم قرن کنار هم کار کردند و برخی از مهم ترین فیلم های سینمای پس از جنگ را ساختند؛ از جمله «پدرسالار» که در سال ۱۹۷۷ در سی امین جشنواره فیلم کن جایزه نخل طلایی بهترین فیلم را برای تاویانی ها به ارمغان آورد. این فیلم که با حضور بازیگران حرفه ای و تازه کار ساخته شده بود، بسیار مورد توجه منتقدان و تماشاگران قرار گرفت.
سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا با صدور بیانیه ای درگذشت تاویانی را ضایعه ای بزرگ برای سینما و فرهنگ ایتالیا دانست و افزود: «شاهکارهایی که ویتوریو همراه برادر جوان ترش پائولو ساختند هرگز از خاطر سینمادوستان محو نمی شود.» ویتوریو سال ۲۰۱۳ در مصاحبه با روزنامه گاردین درباره همکاری با پائولو گفته بود: «ما شخصیت های متفاوت و ذات مشابه داریم و انتخاب هایمان در زندگی و هنر یکی است.»

درام زندانی «سزار باید بمیرد» با ساختار مستن-داستانی دیگر فیلم تحسین شده برادران تاویانی بود که سال ۲۰۱۲ در جشنواره برلین جایزه خرس طلایی بهترین فیلم را به دست آورد. آنها علاقه ای ویژه به اقتباس های سینمایی از شاهکارهای ادبی داشتند و در کارنامه شان فیلم هایی بر اساس نوشته ها و آثار ادبی و هنری لوییجی پیراندلوی ایتالیایی، لئو تولستوی روس و یوهان وولفگانگ فن گوته، آهنگساز نامدار آلمانی به چشم می خورد.

یکی از آخرین فیلم های مشترک ویتوریو و پائولو تاویانی در مقام کارگردان «بوکاچیوی شگفت انگیز» در سال ۲۰۱۵ بود که بر اساس داستان های «دکامرون» جووانی بوکاچیو، نویسنده دوران رنسانس ایتالیا تولید شد. «یک رابطه خصوصی» هم سال گذشته میلادی با فیلمنامه پائولو و ویتوریو به کارگردانی برادر کوچک تر در جشنواره تورنتو به نمایش درآمد تا حسن ختامی باشد بر بیش از ۵۰ سال فعالیت مشترک برادران تاویانی در سینمای ایتالیا و جهان.

ویتوریو تاویانی که دو سال بزرگ تر از پائولو بود، سال ۱۹۲۹ در سن مینیاتو در منطقه توسکانی به دنیا آمد و پیش از پیوستن به ارتش ایتالیا همراه برادرش، مدتی کار روزنامه نگاری کرد. نخستین کارهای حرفه ای آنها ساختن مستند بود و بعدها به سینمای داستانی روی آوردند.

مشاهده در وبسایت منبع