فائو از طرح۵۵۰هزار هکتاری خوزستان دیدن کرد

هیات پنج نفره از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) روز دوشنبه به همراه معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبر معظم انقلاب در خوزستان و ایلام دیدن کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی دوشنبه در اهواز در این باره گفت: این هیات به دعوت وزارت جهاد کشاورزی در جریان برگزاری اخیر مجمع جهانی خاک در رم پایتخت کشور ایتالیا وارد خوزستان شده و در مدت ۲ روز از بخش ۵۰ هزار هکتاری کشاورزی این طرح در استان ایلام و بخش هایی از ۵۰۰ هزار هکتاری خوزستان دیدن کرد.
وی هدف از بازدید این هیات علمی سازمان فائو را ارزیابی میزان بهره وری آب و خاک این پروژه ملی( طرح ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان و ایلام)، مدیریت مشارکتی مردم با حفظ پایداری منابع آب و خاک ، ایجاد پایلوت برای کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه و زمینه سازی برای جذب کمک های اعتباری این سازمان به این طرح عنوان کرد.

معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی در ادامه افزود: این هیات علمی قرار است در چند روز آینده از برخی طرح های کشاورزی در شمال غرب کشور نیز دیدن کند.

اکبری با اشاره به اینکه سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) تجارب ارزشمند علمی و کشاورزی در نقاط مختلف جهان دارد و این بازدید زمینه را برای انتقال این تجریبات با استفاده از کارشناسان زبده این سازمان به جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند گفت: طرح ۵۵۰هزار هکتاری از طرح های موفق و بزرگ کشورمان است و با رفع نواقص احتمالی آن می تواند به عنوان پایلوت در سایر کشورهای جهان اجرا شود.

هیات سازمان فائو که مقر آن در رم ایتالیا است در جریان سفر ۲ روزه به خوزستان(یکشنبه و دوشنبه) از بخش هایی از طرح ۵۵۰هزار هکتاری که ۵۰هزار هکتار آن در غرب کرخه ، دشت عباس و چشمه خوش در استان ایلام واقع شده دیدن و در ادامه سفر ، از کانال ۴۳کیلومتری داریون که توسط موسسه جهاد نصر برای مرطوب سازی و نهال کاری یک کانون گرد و غبار در جنوب شرق اهواز ساخته شده دیدن کرد.

بازدید از سازه های آبی شوشتر و اقدام های بیولوژیک در عرصه های بیابانی خوزستان از دیگر مناطق مورد بازدید هیات سازمان فائو بود.

طرح ۸۰۰هزار هکتاری خوزستان و ایلام که بعدها به ۵۵۰ هزار هکتار محدود شد در جریان سفر رهبر معظم انقلاب به خوزستان در سال ۱۳۷۵ به تصویب رسید ولی عملیات موثر اجرایی آن با تخصیص ۱.۵میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۲ همزمان با سفر رییس دولت تدبیر و امید به خوزستان شروع شد.

در گام نخست این طرح بزرگ کشاورزی ایران ، ۲۸۰هزار هکتار آن در مرحله نهایی واگذاری به بهره برداران محلی است و قرار است گام دوم و نهایی آن با تخصیص سه میلیارد دلار دیگر از صندوق توسعه ملی یا منابع فاینانس و تامین آب مورد نیاز ، از تیر ۱۳۹۷ شروع شود.

با بهره برداری کامل از این طرح ، میزان تولید سالانه محصولات باغی و زراعی خوزستان از ۱۵.۸ میلیون تن کنونی به ۲۵میلیون تن خواهد رسید و حدود ۳۰۰هزار فرصت شغلی جدید نیز فراهم می شود.

مشاهده در وبسایت منبع