فرمانده گردان دیروز، فعال اقتصادی امروز

«اویس زکی خانی» از جمله پرورش دهندگان موفق قارچ در استان البرز است. او که بازنشسته است، در روستای ارنگه واقع در کیلومتر ۱۸ جاده کرج چالوس زمینی به مساحت ۴۰۰۰ مترمربع در اختیار دارد. اویس زکی خانی، جانباز شیمیایی است و بیش از ۹۰ ماه در جبهه های حق علیه باطل از ایران اسلامی ...

وی درباره نحوه ورودش به عرصه تولید و اقتصاد مقاومتی می گوید: «خوب که نگاه می کنم، می بینم ما رزمنده ها چیزی را که امروز به اقتصاد مقاومتی معروف شده در همان دوره جنگ اجرا می کردیم. یعنی از همان موقع هر وقت زمین مناسب و آب کافی پیدا می کردیم، کنار جبهه صیفی جات می کاشتیم و محصول را بین رزمنده ها توزیع می کردیم. مثلا زمانی که فرمانده گردان تخریب لشکر ۴۰ بودم، همراه بچه های گردان زمین را شخم زدیم و هندوانه و گوجه فرنگی کاشتیم.»
اویس زکی خانی می افزاید: «کار دیگری که انجام می دادیم جمع آوری سیم مفتول، پوکه توپ و چاشنی بود. اینها را جمع می کردیم و در حصیرآباد اهواز می فروختیم. در زمان جنگ چون پولی برای هزینه های جاریمان نداشتیم، با استفاده از درآمد حاصل از فروش چیزهایی که گفتم رسیدگی بیشتری به رزمنده ها می کردیم. یعنی در حین جنگیدن با دشمن هم کار تولید و کشاورزی انجام می دادیم و هم با استفاده از فلزات بی استفاده درآمدزایی می کردیم.»

اویس زکی خانی در عملیات های کربلای۱ تا ۵ و والفجر مقدماتی تا والفجر ۸ حضور داشته و بیشتر مواقع در نقش تخریب چی ظاهر شده است. وی در ۱۸ سالگی به صورت داوطلبانه راهی جبهه شده و پس از شهادت فرمانده اش ناصر ایمانی، با همسر شهید ازدواج و فرزندش محمد مهدی را به فرزند خواندگی می پذیرد.

وی درباره فعالیت هایش در عرصه پرورش قارچ می گوید: «در حال حاضر در فضایی به وسعت ۷۵۰ متر مربع قارچ پرورش می دهم. در این فضا می توان سالانه ۵۰ تن قارچ تولید کرد که ارزش آن ۲۵۰ میلیون تومان و سود خالص حاصل از آن حداقل ۵۰ میلیون تومان است. وقتی رهبر انقلاب سخن از جنگ اقتصادی و اهمیت کارآفرینی به میان آوردند، با این که نیاز مالی نداشتم با راهنمایی بسیج سازندگی فورا دست به کار تولید و کشاورزی شدم.»

اویس زکی خانی در زمین پدری اش علاوه بر پرورش قارچ، پرورش غاز و تولید ازگیل را همراه خانواده اش دنبال می کند و برای پنج نفر نیز اشتغال زایی کرده است. این فعال اقتصاد مقاومتی می گوید: «یک تعاونی با عضویت ۵۵۰ نفر از روستاییان ارنگه راه اندازی کرده ایم که هدف آن تقویت تولید کشاورزی محصولات روستا، احداث کارگاه های تولیدی و اشتغال زایی است. هدف ما این است که مردم را دوباره به روستای ارنگه بازگردانیم، کار نشد ندارد.»

علاقه مندان از کجا و چگونه شروع کنند؟

این فعال اقتصاد مقاومتی در این باره که علاقه مندان پرورش قارچ باید کار خود را از کجا شروع کنند، می گوید: «هر کس قصد پرورش قارچ دارد باید اطلاعات لازم و دانش اولیه را در این زمینه کسب و در کلاس های پرورش قارچ شرکت کند؛ زیرا قارچ بسیار حساس است و تنظیم دما و رطوبت محیط از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از ویژگی های منحصربه فرد عرصه پرورش قارچ نیاز پایین آن به هزینه و سرمایه گذاری است.»

اویس می افزاید: «خوب است از مساحت های کم شروع کنند تا تجربه به دست آورند. مثلا در یک اتاق ده متری با یک میلیون تومان سرمایه می شود پرورش قارچ را آغاز کرد. برای شروع به کار، محلی از خانه که می تواند حمام، اتاق بدون استفاده یا انباری باشد را انتخاب و به این شرط که دارای امکان تخلیه هوا باشد اقدام به آماده سازی آن کنند.» فعال اقتصادی مقاومتی گفت: «روستا محور اقتصاد مقاومتی است. باید برگردیم به روستا، لااقل بازنشسته هایی مثل من که می توانند در زمین هایشان کار تولید و کشاورزی را پی بگیرند. در شهر که چیزی نمی شود تولید کرد، اگر قرار باشد اقتصاد مقاومتی در شهر پیاده شود تبلورش می شود صرفه جویی در مصرف انواع انرژی ها. اما تولید عملا فقط در روستا ممکن است. من فکر می کنم مدرنیته بسیاری از ما را به وادی غفلت انداخته. سبک زندگی بومی مان را فراموش کرده ایم. هم زمین داریم، هم آب و هم تاسیسات زیربنایی اما از بیکاری ناله می کنیم! خنده دار نیست؟»

مشاهده در وبسایت منبع