دولت تصمیم می گیرد تولیدکننده خسارت می دهد!

محمدرضا اسکندی وزیر اسبق کشاورزی و مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در یک نشست خبری با دعوت از چهار وزیر کشاورزی برای مناظره در عملکرد ضعیف کشور در این حوزه گفت: کسانی که می گویند نمی توانیم و نمی شود، با امکانات کشور آشنایی ندارند.

محمدرضا اسکندی وزیر اسبق کشاورزی و مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در یک نشست خبری با دعوت از چهار وزیر کشاورزی برای مناظره در عملکرد ضعیف کشور در این حوزه گفت: کسانی که می گویند نمی توانیم و نمی شود، با امکانات کشور آشنایی ندارند. بدیهی است که در شرایط جنگی نفوذی ها نقش شان پررنگ تر و بیشتر است و باید هوشیار بود. به گزارش «جوان» مدیرعامل سازمان اقتصادی کشور که مدعی است این سازمان تنها روی تولید به خصوص در حوزه کشاورزی متمرکز است، گفت: آنهایی که نهضت سد سازی (تشت سازی) در زمان آنها راه افتاده و باعث کاهش بهره وری از آب های موجود شده اند، اکنون کشور را بی آب می دانند و معتقدند باید کشاورزی را تعطیل کرد!
اسکندری با بیان اینکه هرجا کمتر عامل «ما نمی توانیم» نفوذ کرده، موفق بوده ایم، گفت: از اوایل پیروزی انقلاب دو تفکر «ما می توانیم» و «ما نمی توانیم» در کشور وجود داشته است، تفکر ما می توانیم به ظرفیت های داخلی توجه داشته است، اما تفکر مقابل یا از ظرفیت های داخلی مطلع نیست یا نفوذی هستند.
اسکندری گفت: بعد از پیروزی انقلاب تنها چهار وزیر مسئولیت بخش کشاورزی را در اختیار داشته اند و هر بلایی سر کشاورزی کشور آمده تقصیر این افراد است. من به عنوان یکی از این چهار وزیر حاضرم با این افراد در جلسه ای برای مناظره یا محاکمه حاضر شوم و درباره وضعیت استفاده از منابع بخش کشاورزی در زمان مسئولیت خود پاسخگو باشم.

حامیان نهضت تشتک سازی مدعی کم آبی اند!

وی به طور تلویحی به دوره ۱۳ساله وزارت کلانتری اشاره کرد و افزود: نهضت سد سازی در چه دوره ای با سد سازی بی رویه باعث از بین رفتن منابع آبی کشور شد؟ مسئولان دوره تشتک سازی باید پاسخگو باشند که چرا اجازه احداث این همه سد را در زمان خود داده اند، هر کسی (وزیری، کشاورزی) که در این جلسه محکوم شد، گردنش را هم بزنند یا حداقل بیاید از مردم عذرخواهی کند.
وی افزود: در بخش کشاورزی نیز با وجود مشکلات کم آبی برخی به دنبال القای این تفکر هستند که ما نمی توانیم از ظرفیت بخش کشاورزی کشور استفاده کنیم. این در حالی است که برخی کشورها با وجود منابع به مراتب نامناسب تر، کشاورزی پیشرفته ای دارند.
اسکندری گفت: طرح مقابله با ریزگرد ها در سال ۸۷ تعیین شد، اما وقتی من از وزارت جهاد کشاورزی رفتم این طرح بایگانی شد و وضعیت ریزگرد ها به شکل فعلی رسید، مسئولان وقت باید در این ارتباط بیایند پاسخگو باشند.
وی ادامه داد: سازمان اقتصادی کوثر که دارایی حاکم شرع را در اختیار دارد، توسط شرکت حسابرسی زیرنظر دفتر مقام معظم رهبری حسابرسی می شود. وی در پاسخ به این سوال «جوان» که سهم سود این سازمان چگونه توزیع می شود، گفت: سالانه حداقل ۳۵درصد سود برای ارائه خدمات به خانواده های شهدا به بنیاد شهید داده می شود که البته بسته به شرایط تا ۵۰درصد سود نیز اعطا شده و بقیه صرف فعالیت های تحقیقاتی و توسعه ای می شود.
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با بیان اینکه حامیان و نفوذی های جریان «ما نمی توانیم » فریاد حجتی را نیز درآورده است.
وی ادامه داد: آقای حجتی را قبول دارم اما برخی هستند که نمی خواهند ایشان کار کند که این امر نیز باعث شده است، فریاد ایشان بلند شود و این افراد موضوع آب را برای القای ما نمی توانیم، تبلیغ می کنند؛ اما نمی گویند که می شود چگونه بهره وری مصرف آب را در بخش کشاورزی افزایش داد.

مخالف پیوستن به کنوانسیون بین المللی بذور هستم

اسکندری درباره پیوستن ایران به کنوانسیون بین المللی بذور ( UPOV )با اعلام مخالفت خود گفت: پیوستن به این کنوانسیون نفع زیادی برای ما ندارد و باید هسته های ژنتیکی خود را در اختیار دیگران قرار دهیم تا آنها بعدا آن را به چند برابر قیمت در تولید داخل به ما بفروشند.
وی افزود: آنها با این کار می خواهند کشاورزی ما را کنترل کنند و هر موقع خواستند بذر را در اختیار ما قرار دهند و هر موقع نخواستند آن را قطع کنند.

هزینه های تصمیمات دولتی!

وی با انتقاد از نحوه صادرات کشور به ویژه در بخش کشاورزی گفت: مسئولان وزارت خارجه در مذاکرات خود باید موضوع صادرات را جلو ببرند، زیرا اکنون ما در موضوع سیاستگذاری ها با مشکل مواجه هستیم.
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با طرح مثالی درباره صادرات مرغ به کشور عراق گفت: عراق حدود ۶۰۰ هزار تن مرغ وارد می کند، اما با وجود اینکه ما بخش مشخصی از این صادرات را در اختیار داریم. اما آمار رسمی کشور عراق نیست زیرا این صادرات از طریق بازارچه های مرزی انجام می شود.
وی گفت: مرغ ایران در کشور عراق طرفدار زیادی دارد و در فروشگاه ها ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان گران تر از مرغ کشورهای دیگر به فروش می رسد، اما صادرات ما به این کشور به شکل مرسوم انجام نمی شود.
وی گفت: طرحی پیشنهاد دادیم برای تولید مشترک ۲۰۰هزار تن مرغ گوشتی در نزدیکی مرز و خرید تضمینی از سوی عراقی ها که متاسفانه تضامین لازم از سوی دولت داده نشد و شریک عراقی هم به حق گفت که ایرانی ها قابل اعتماد نیستند. وی افزود: از معاون وزیر خواستم تا تضمین بدهد با کوچک ترین تغییرات قیمتی مرغ، مانع صادرات نشود تا مشتری خارجی به ما اعتماد کند یا در صورت اعمال ممنوعیت خسارتش را بپردازد که قبول نکرد.
اسکندری گفت: متاسفانه اراده ای برای صادرات وجود ندارد و در این طور زمان ها دولت تصمیم می گیرد و دیگری باید خسارت بدهد. متاسفانه دولتمردان نیاموخته اند که خسارت و تبعات تصمیمات خود را بپردازند.
قیمت گوشت قرمز

در ۱۰سال اخیر ۷ برابر شده است

وی افزود: گوشت قرمزی که در زمان وزارت بنده (سال ۸۷) ۴ هزار و ۸۰۰ تومان به قیمت وارداتی و ۷هزار تومان در قصابی بود، امروز ۷ برابر شده است. اسکندری افزود: در هشت ماهه سال ۹۶، ۳۹۰ میلیون دلار گوشت به کشور وارد شده است، اما باید توجه داشت که قیمت این محصول با در نظر گرفتن نرخ ارز روز نباید بیشتر از ۱۶هزار تومان در مراکز فروش به دست مصرف کنندگان برسد، اما مشاهده می شود که با قیمتی دو برابر این نرخ فروخته می شود.
وی با اشاره به توسعه دام سبک و پرورش شتر به عنوان یکی از اولویت های این سازمان گفت: با همکاری مردم به دنبال آن هستیم که کسری گوشت قرمز را در داخل تولید کنیم و در سال های آینده علاوه بر اینکه نیازی به واردات نداشته باشیم بلکه صادرات نیز انجام دهیم. چرا باید سالانه ۱۰۰هزار تن گوشت قرمز وارد کشور کنیم؟


مشاهده در وبسایت منبع