خواب سنگین وزارت جهاد کشاورزی/ افزایش ۲۵۰تومانی قیمت هر کیلو گرم دان آماده در کمتر از یک هفته

دیروز وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه آیین تکریم از حسن رکنی، معاون سابق امور دام وزارت جهاد، گفت: وارکنندگان نمی توانند به بهانه بالا رفتن نرخ ارز، قیمت نهاده ها را افزایش دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین ، این سخنان در حالی است که در ۷ ماه گذشته بدون تغییر در قیمت جهانی نهاده های دامی و ارز مبادله ای قیمت کنجاله سویا ۶۰ درصد و ذرت ۴۱ درصد افزایش داشته است.
در همین راستا حبیب اسدالله نژاد، نایب رییس کانون انجمن های صنفی مرغداران گوشتی ایران، در گفت و گو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی دیر از خواب بیدار شده است، افزود: بیش از ۷ ماه است که تعداد معدودی تاجر برخوردار از رانت و انحصار نهاده های دامی کنجاله سویا و ذرت را با چندین برابر قیمت واقعی به بازار عرضه می کنند بدونه اینکه دستگاه های نظارتی قدمی برای مقابله با آن ها بردارند.

وی تاکید کرد: افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی قیمت نهاده های دامی رقم کوچکی نیست که از چشم مسئولان پنهان بماند و تا امروز از آن بی اطلاع باشند.

به گفته این کارشناس؛ در کمتر از یک هفته هر کیلو گرم دان آماده افزایشی ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومانی داشته است.

اسدالله نژاد با اشاره به اعلام تک نرخی شدن ارز، گفت: اگر مبنا را نرخ ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان نیز در نظر بگیرم هم اکنون نهاده های دامی با چند برابر مابه التفاوت آن با نرخ ارز مبادله ای سه هزار و ۷۰۰ تومان به دست تولید کننده می رسد.

نایب رییس کانون انجمن های صنفی مرغداران گوشتی ایران ادامه داد: بهتر است که مسئولین از اظهار نظرهای عوام فریبانه دست بردارند و واقع گراتر باشند چرا که در صورت عدم کنترل و نظارت بر قیمت نهاده های دامی درب تعداد بیشتری از واحدهای تولیدی بسته خواهد شد.

اسدالله نژاد، قیمت تمام شده هر کیلو گرم مرغ با در نظر گفتن ۱۰ درصد حاشیه سود برای تولیدکننده را شش هزار و۱۰۰ تومان عنوان کرد.

مشاهده در وبسایت منبع