پایداری رشد اقتصادی چین به علت افزایش شاخص هزینه مصرف خانوارها

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ، افزایش شاخص هزینه مصرف خانوار ها در چین باعث شد رشد اقتصادی این کشور در حدی پایدار باقی بماند. ­به گزارش خبرگزاری فرانسه از پکن، اداره آمار چین امروز اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور درسه ماهه نخست امسال به شش ممیز هشت دهم درصد ...

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما، افزایش شاخص هزینه مصرف خانوار‌ها در چین باعث شد رشد اقتصادی این کشور در حدی پایدار باقی بماند. ­به گزارش خبرگزاری فرانسه از پکن، اداره آمار چین امروز اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور درسه ماهه نخست امسال به شش ممیز هشت دهم درصد رسید که نسبت به سه ماهه چهارم سال گذشته تغییری نشان نمی‌دهد. کارشناسان مسائل مالی و اقتصادی بر این باورند که افزایش شاخص هزینه مصرف خانوارها، یعنی میانگین هزینه‌ای ‏که ‏خانوار‌ها برای خرید کالا و خدمات مصرفی مورد ‏نیاز ‏خود می‌پردازند که در واقع نشان دهنده میزان ‏تقاضای داخلی برای کالا و خدمات است نقش مهمی در تثبیت نرخ رشد اقتصادی چین در این مدت از سال داشته است.
تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه نخست امسال با همان آهنگ رشد داشته است که در سه ماهه چهارم سال گذشته تجربه کرده بود. البته رشد اقتصادی چین در این فصل مالی از سال از پیش بینی ۱۳ کارشناسی که در این خصوص پیش بینی کرده بودند بهتر است. این کارشناسان پیش بینی کرده بودند که تولید ناخالص داخلی این کشور در این فصل مالی از سال شش ممیز هفت دهم درصد رشد داشته باشد.
به طور جزیی تر، رشد بخش مسکن و سرمایه گذاری از طریق وام گیری در این مدت کاهش یافته است. البته این در حالتی است که چین اکنون مدتی است که تلاش می‌کند از میزان بدهی‌های سرسام آور و مخاطرات مالی ناشی از آن بکاهد. حتی اگر این امر به قیمت کاستن از تامین مالی فعالیت‌های اقتصادی به طور چشمگیری باشد.
بنابراین تنها عاملی که در رشد اقتصادی پایدار چین در این فصل مالی ازسال تاثیر گذار بوده است مصرف داخلی است که همچنان پایدار است. شاخص خرده فروشی، شاخصی که در آن قدرت خرید خانوار‌ها سنجیده می‌شود در ماه مارس در مقیاس سالانه‏، یعنی نسبت به همین مدت زمان در سال گذشته، به میزان ۱۰ ممیز یک دهم درصد رشد داشته است که بالاترین میزان رشد اقتصادی از ماه‌های ژانویه تا فوریه بوده است. در این ماه‌ها نیز شاخص مصرف خانوار‌های چین ۹ ممیز هفت دهم درصد رشد کرده بود. این که شاخص رشد مصرف در طول این ماه‌ها از سال به طور مرتب ادامه یافته است نشان دهنده آن است که پویایی رشد اقتصادی مبتنی بر تقاضای داخلی، خوب جواب داده است.
تجارت الکترونیک نیز در سه ماهه نخست امسال رشدی ۳۵ درصدی را تجربه کرده است. این مسئله از آنجا مهم است که تجارت الکترونیکی بیش از ۲۰ درصد از کل شاخص خرده فروشی در چین را تشکیل می‌دهد.
در عوض شاخص تولیدات صنعتی در چین در ماه مارس تنها شش درصد رشد داشت که نسبت به آنچه که تحلیلگران و کارشناسان مسائل اقتصادی و مالی پیش بینی کرده بودند کمتر است.
هائو زو، اقتصاددان کومرتس بانک می‌گوید اصطکاک‌های تجاری چین با آمریکا همزمان چشم انداز‌های حجم داد و ستد‌های بازرگانی و تجاری و رشد اقتصادی این کشور را تهدید می‌کند.
دونالد ترامپ‏، رئیس جمهوری آمریکا، تهدید کرده است در نظر دارد تعرفه‌های گمرکی کالا‌ها و خدماتی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار را که از چین وارد می‌شود افزایش دهد. امری که اگر رخ دهد بی شک بر رشد اقتصادی چین تاثیر منفی خواهد گذاشت و کابوس جنگ تجاری این کشور با آمریکا را تقویت می‌کند.

مشاهده در وبسایت منبع