برنامه صفر و یک آغاز شد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برنامه صفر و یک شبکه چهارم سیما با رویکرد صیانت از اطلاعات کاربران در پیام رسان های داخلی آغاز شد. خبر در حال به روز رسانی است...

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برنامه صفر و یک شبکه چهارم سیما با رویکرد صیانت از اطلاعات کاربران در پیام رسان های داخلی آغاز شد.
محمود حکمت نیا عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درخصوص حریم خصوصی افراد در این برنامه گفت: حریم خصوصی از موضوعات بسیار مهمی است که ابعاد بسیار مختلفی دارد و قبل از اینکه این ابعاد را بررسی کنیم باید تعریفی از حریم خصوصی داشته باشیم؛ حریم خصوصی جایی است که افراد اطلاعاتی یا افکاری دارند که به نوعی دوست ندارند سایر مردم در جریان آن قرار بگیرند و تمایل دارند این اطلاعات در حوزه اختیار خودشان باشد، اما این اطلاعات و امور مربوط به افراد چه اطلاعاتی را پوشش می دهد باید از یک محیط اجتماعی شروع کنیم که این موضوع زمینه خوبی برای صیانت از اطلاعات شخصی افراد در پیام رسان های داخلی به شمار می آید.

وی در ادامه افزود: در برخی اوقات افراد رفتار های خود را به صورت آشکار انجام می دهند و تبعات آن را نیز می پذیرند که این رفتار ممکن است آزادانه و یا مجرمانه باشد که در این شرایط افراد قبول کرده اند که رفتار های خود را آزادانه ابراز کنند گر چه صحبت هایی بسیاری در این باره است که چه میزان از رفتار ها مجرمانه است و چه میزان مجرمانه نیست که اتفاقا اگر بعضی از این رفتار که در ملاعام انجام می شود میزان جرم انگاری آن کمتر باشد، این احساس که ما باید به صورت غیر علنی این اطلاعات را نگهداری کنیم انگیزه های بیشتری ایجاد می کند. حال با این وجود که چه میزان از اطلاعات درست و یا ناصحیح است به افراد مربوط می شود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: بخشی از این اطلاعات مربوط به این می شود که اگر بخشی از رفتار افراد به صورت علنی انجام شود ممکن است وصف مجرمانه ای داشته باشد.

وی در خصوص جزئیات حریم خصوصی افراد در خارج از پیام رسان های داخلی بیان کرد: موضوع حریم خصوصی ابتدائا در فضای اجتماعی مطرح می شود، اما ابعادی که در آن وجود دارد ممکن است برخی از جرایم در معرض انجام شوند تا جرم تلقی شوند، اما بعضی از افراد این جرایم را انجام نمی دهند به همین دلیل جرم محسوب نمی شود که اگر این عمل در هر مکانی صورت گیرد جرم محسوب می شود.

وی با بیان اینکه مخفی کاری در برخی از موارد موجب ضرر زدن به افراد و جامعه می شود گفت: برخی افراد به قصد ضرر زدن مخفی کاری می کنند که پنهان کردن نه به خاطر اینکه افراد علاقه به پنهان کردن اطلاعات خود دارند بلکه پنهان کردن را ابزاری قرار می دهند که رفتار های خود را در کنار آن پنهان کنند که این امر تبعات علنی بسیاری در بر دارد.
خبر در حال به روز رسانی است...

مشاهده در وبسایت منبع