سمپاشی ۷ هزار هکتار از اراضی علیه ملخ بومی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کردستان، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: مبارزه با ملخ بومی در ۷ هزار هکتار از مراتع و مزارع استان انجام شد و برنامه ریزی برای مبارزه با این آفت در سه هزار هکتار دیگر نیز انجام شده است.

7 هزار هکتار اراضی کردستان برای مبارزه با ملخ بومی سمپاشی شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیمامرکز کردستان، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: مبارزه با ملخ بومی در ۷ هزار هکتار از مراتع و مزارع استان انجام شد و برنامه ریزی برای مبارزه با این آفت در سه هزار هکتار دیگر نیز انجام شده است. محمد غفوری با اشاره به اینکه به علت تداوم بارندگی‌ها در برخی از شهرستان‌ها آفت ملخ در مراتع و مزارع شیوع پیدا کرده است، افزود: تاکنون طرح مبارزه در پنج شهرستان سروآباد، مریوان، بانه، سنندج و کامیاران اجرا شده است.
غفوری گفت: در سال جاری مبارزه علیه این آفت در حدود ۱۵ هزار هکتار از مراتع و اراضی کشاورزی کردستان برنامه ریزی شده و سازمان جهاد کشاورزی چهار میلیارد ریال برای اجرای این طرح اختصاص داده است.
غفوری گفت: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از این میزان اعتبار، برای خرید سم و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال نیز برای خرید خدمات سمپاش‌ها هزینه شده که این میزان جوابگوی اجرای طرح در ۱۰ هزار هکتار از ۱۵ هزار هکتار اراضی برنامه ریزی شده است.
وی با بیان اینکه سم مورد استفاده در این طرح دلتامترین است، یادآور شد: این سم توسط کارشناسان حفظ نباتات و کارشناسان شبکه مراقبت با همکاری دهیار و شورا‌های روستا‌های تابع شهرستان‌ها به صورت رایگان بین بهره برداران در کانون‌های آلوده توزیع شده است.
غفوری گفت: پوره‌ها و حشرات کامل از برگ، ساقه سبز و از پوست میزبان، تغذیه می‌کنند و هر ملخ قادر است تا سه برابر وزن خود تغذیه کند از این رو مبارزه با آفت بومی ملخ همه ساله در مراتع و اراضی کشاورزان انجام می‌شود.
جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.
استان کردستان بدلیل داشتن بیش از یک میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی بویژه گندم در غرب کشور به شمار می‌رود و جایگاه چهارم کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.
از یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزیکردستان 88درصد شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم و 12 درصد شامل  ۱۲۱ هزار هکتار از اراضی، آبی است.

مشاهده در وبسایت منبع