کشیدن سیگار عامل درگیری میان انتظامات و دانشجویان دانشگاه آزاد

روز گذشته فیلمی کوتاه از درگیری ماموران انتظامات یکی از واحدهای دانشگاه آزاد با چندتن از دانشجویان دانشگاه آزاد منتشر شد که در آن مامور انتظامات اقدام به ضرب و شتم یکی از دانشجویان می کند؛ اتفاقی تلخ که حالا رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد را نیز به واکنش واداشته و او خواستار ...

روز گذشته فیلمی کوتاه از درگیری ماموران انتظامات یکی از واحدهای دانشگاه آزاد با چندتن از دانشجویان دانشگاه آزاد منتشر شد که در آن مامور انتظامات اقدام به ضرب و شتم یکی از دانشجویان می کند؛ اتفاقی تلخ که حالا رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد را نیز به واکنش واداشته و او خواستار رسیدگی جدی به جزئیات این ماجراست.
به گزارش «تابناک»، درگیری ماموران انتظامات با چندتن از دانشجویان دانشگاه آزاد که به سرعت در فضای مجازی در حال انتشار است، اگرچه کوتاه و مبهم به نظر می آید، اما حکایت از درگیری شدیدی دارد که تحت هیچ شرایطی در شان یک محیط دانشگاهی نیست و رخ دادن آن در هر محیط علمی مایه تاسف است.

بلافاصله پس از انتشار این فیلم در فضای مجازی، بسیاری از کاربران با محکوم کردن مامور انتظامات دانشگاه خواستار برخورد جدی با وی شدند و گمانه هایی را در رابطه با افزایش محدودیت ها برای دانشجویان دانشگاه آزاد مطرح کردند.

علی اکبر ولایتی، رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد در واکنش به این اتفاق، ساعاتی پیش در صفحه مجازی خود پیامی را منتشر کرد که در آن نسبت به رخ دادن این حادثه اظهار تاسف کرده و از مسئولان ذی ربط خواسته است که هر چه سریع تر به این مسئله رسیدگی کنند.

در پیام دکتر ولایتی در مورد این حادثه آمده است: روز گذشته شاه تصاویر نگران کننده و تاسف باری که در فضای مجازی منتشر شده است، بودم.

محتوای تصاویر بسیار تکان دهنده و دور از ذهن است. لذا ریاست محترم دانشگاه و مسئولان بازرسی موظف هستند به سرعت به موضوع رسیدگی کنند و نتیجه را به اینجانب گزارش دهند.

در رابطه با جزئیات بیشتر این حادثه یک منبع آگاه در دانشگاه آزاد به «تابناک»، گفت: فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، همه صحنه درگیری نیست و تنها به آن بخشی اشاره دارد که مامور انتظامات در حال برخورد فیزیکی با دانشجو است.

وی افزود: بررسی های اولیه ما نشان می دهد این اتفاق در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال رخ داده است و دانشجویانی که با مامور انتظامات درگیر شده اند در حال سیگار کشیدن در درب ورودی ساختمان دانشگاه بوده اند و به هشدارهای ماموران مبنی بر خود داری از کشیدن سیگار توجه نکردند.

او اضافه کرد آنچنان که به ما اطلاع داده اند، دانشجویانی که در صحنه درگیری هستند آغاز گر درگیری بوده اند. با این حال قبول دارم که رفتار ماموران انتظامات در این درگیری صحیح نبوده است و آنها باید پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: دکتر ولایتی به محض اطلاع از موضوع دستور پیگیری دقیق ماجرا را صادر کرده اند و تلاش بر این است که ضمن بررسی دقیق این درگیری، در ادامه مشروح آن به اطلاع جامعه دانشگاهی برسد و با مقصران احتمالی حادثه نیز برخورد شود.

آنچه در رابطه با دلایل اولیه درگیری میان تعدادی از دانشجویان با نیروهای انتظاماتی در دانشگاه آزاد مطرح می شود، نشان از وقوع یک درگیری شدید بخاطر عدم رعایت قوانین و اخلاق در محیط دانشگاهی از سوی تعدادی از دانشجویان و نیز ماموران انتظامات دارد.

در اینکه مامور انتظامات حق دارد به دانشجویان گوشزد کند که اجازه کشیدن سیگار در محوطه داخلی و یا ورودی ساختمان دانشگاه را ندارند، شکی وجود ندارد، اما این ماموران تحت هیچ شرایطی حق ندارند اقدام به برخورد فیزیکی با دانشجویان کند و برای اجرای خواسته شان به زور متوسل شوند.

از آن سو نیز دانشجویانی که در این حادثه با ماموران درگیر می شوند، بهتر بود به اخطار مامور انتظامات توجه می کردند و در این جریان وارد درگیری با آنها نمی شدند.

به هر حال باید منتظر بود تا بررسی های در دستور کار انجام شود تا در صورت بیگناهی دانشجویان با مامور خاطی برخورد قانونی صورت بگیرد و این اتفاق سرلوحه ای برای دیگر ماموران انتظاماتی شود.

کد ویدیو
دانلود

مشاهده در وبسایت منبع