۱.۳ میلیارد تماشاگر سینما در اروپا | سینمای روسیه به کمک اتحادیه اروپا آمد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسکرین، گزارش سالانه اتحادیه بین المللی سینماها منتشر شد که بر اساس اطلاعات موجود در بخش سینماروهای سال ۲۰۱۷، در ۳۷ کشور اروپایی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر به سینما رفتند و هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو بلیت خریدند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسکرین، گزارش سالانه اتحادیه بین المللی سینماها منتشر شد که بر اساس اطلاعات موجود در بخش سینماروهای سال ۲۰۱۷، در ۳۷ کشور اروپایی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر به سینما رفتند و هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو بلیت خریدند. اگر ملاک ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا باشند، تعداد تماشاگران سینما در این اتحادیه شش دهم درصد کاهش یافته و هزینه خریدن بلیت با نیم درصد کاهش به هفت میلیون یورو رسید.
سینمای اروپا یک چهارم گردش مالی و تعداد تماشاگران سینمای جهان را در اختیار دارد و افزایش ۲.۵ درصدی عملکرد آن در سال گذشته میلادی بیش از هر چیز مدیون سینمادوستان روسیه ای است. مردم کشور میزبان جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۷ بیش از هر سال دیگر به سینما رفتند و تعداد بلیت های فروخته شده سینماهای آن به عدد بی سابقه ۲۱۲ میلیون رسید. به این ترتیب، روسیه به بزرگ ترین بازار در اتحادیه بین المللی سینماها تبدیل شد.

درآمد گیشه سینماهای روسیه در سال گذشته میلادی کمی کمتر از ۱۰ درصد افزایش یافت که به لطف اکران فیلم هایی چون «آخرین مبارز» به دست آمد؛ یک فیلم روسی-آمریکایی که دومین فیلم پرفروش سینمای روسیه بود. ترکیه هم که خارج از اتحادیه اروپاست، سالی پربار در عرصه سینما داشت و تعداد تماشاگران آن ۲۲ درصد افزایش یافت. این افزایش در تعداد بلیت های فروخته شده بر درآمد گیشه هم موثر بود و آن را حدود ۲۶ درصد بالا برد.

برخلاف افزایش ۲.۵ درصدی درآمد و ۱.۴ درصدی تماشاگران در بریتانیا، اوضاع سینما در ایتالیا بسیار بحرانی به نظر می رسد. تعداد تماشاگران سینما در کشور چکمه ای اروپا با بیش از ۱۲ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۶ به حدود ۹۲ میلیون نفر رسید و درآمد سینماها هم با حدود ۱۲ درصد کاهش روی عدد ۵۸۵ میلیون یورو ایستاد.

تعداد سینما در اروپا ۴۰ هزار و ۵۰۰ سالن است که به این ترتیب به ازای هر یک میلیون شهروند ۴۹ سالن وجود دارد. سال گذشته میانگین سینما رفتن اروپایی ها یک و نیم بار بود؛ ۳.۴ در ایرلند و ۳.۳ در فرانسه در مقابل یک دهم در آلبانی و دودهم در مقدونیه. سهم فیلم های اروپایی هم در عددهای به دست آمده با اندکی افزایش به حدود ۲۸ درصد رسید.

مشاهده در وبسایت منبع