سایت فروش خودرو های داخلی بازنشده بسته شد

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، با وجود وعده معاون وزیر صنعت ، معدن وتجارت مبنی بر آغاز پیش فروش خودروهای داخلی باهدف آرام شدن بازار پر التهاب این روزهای خودرو ، مشاهدات میدانی نشان می دهد، ثبت نام خرید قسطی خودرو از پایگاه فروش اینترنتی «ایران خودرو» در حالی از ساعت ۱۰ صبح ...

سایت فروش خودروسازان داخلی که قراربود از امروز فروش این محصولات را آغازکند، باز نشده بسته شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، با وجود وعده معاون وزیر صنعت ، معدن وتجارت مبنی بر آغاز پیش فروش خودروهای داخلی باهدف آرام شدن بازار پر التهاب این روزهای خودرو ، مشاهدات میدانی نشان می دهد، ثبت نام خرید قسطی خودرو از پایگاه فروش اینترنتی «ایران خودرو» در حالی از ساعت 10 صبح امروز(چهارشنبه) آغاز شد که مراجعه کنندگان به جای فروش فوری با پیش فروش یکساله مواجه شدند در همان دقایق اولیه ورود، با عبارت «ظرفیت تکمیل شد» مواجه شده و مشخص گردید که اصلا سایت برای مردم باز نشده است.

نابسامانی بازار خودرو در هفته های اخیر به یکی از دغدغه های اصلی مردم تبدیل شده و کارشناسان یکی از دلایل اصلی این نابسامانی ها را عدم فروش خودرو از سوی خودروسازان داخلی به ویژه سایپا و ایران خودور می دانند.

هرچند خودروسازان داخلی در هفته های اخیر ماجرای «احتکار خودرو» و یا « نفروختن به امید گران شدن» را کتمان و انکار کردند و دلیل اصلی نابسامانی بازار را ورود نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش غیر منطقی تقاضا عنوان می کنند. اما با اعلام قیمت های جدید از سوی شورای رقابت و افزایش 5 تا 7 درصدی قیمت خودروهای داخلی، سایپا و ایران خودرو به بهانه عید سعید فطر، پیش فروش خودرو را کلید زدند.

به همین منظورگروه خودروسازی سایپا اطلاعیه فروش نقدی و شرایطی خود را اعلام کرد و مشاهدات میدانی خبرنگار ما نشان می دهد این وعده در خصوص برخی خودروهای این گروه همچون تیبا ، پراید ، چانگان ، برلیانس و خودروهای تجاری سبک (زامیاد) عملیاتی شده است. با این وجود هنوز خبری از فروش خودروهای پرطرفداری چون ساندرو، ساندرو استپ وی ، تندر 90 و سراتو نیست و این شرکت هیچ اقدامی برای عرضه این محصولات خود انجام نداده است.

اما شرایط ساکن دیگر جاده مخصوص یعنی ایران خودرو از این هم بدتر است. این شرکت در تازه ترین اقدام خود برای عمل به وعده معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت که گفته بود از روزچهارشنبه عرضه محصولات ایران خودرو ازسرگرفته می شود و تایک ماه آینده بازار به آرامش می رسد ، اعلام کرد سایت فروش این شرکت از ساعت 10 صبح امروز (چهارشنبه 23 خرداد ) باز می شود و برای جلوگیری از دلالی و واسطه گری، افرادی که در 6 ماه گذشته از این شرکت خرید داشته باشند، امکان ثبت نام نخواهند داشت.

با این حال، مشاهده خبرنگار ما نشان می دهد سایت ایران خودرو دقایقی پیش از رسیدن به ساعت 10 صبح، از دسترس عامه مردم خارج شد و این قطع شدن سایت تا چند دقیقه پس از ساعت 10 نیز ادامه یافت.

و جالب اینکه وقتی هم مردم حدود ساعت 10 و 10 دقیقه به سایت این شرکت دسترسی پیدا کردند، با عبارت «ظرفیت تکمیل شد»، مواجه شدند. تعجب برانگیز تر اینکه ظرفیت پیش فروش خودرویی مثل هایما درحالی ظرف 10 دقیقه تکمیل شده که این خودرو ساز به مردم وعده داده خودروهای پیش فروش شده را تقریبا یکسال دیگر یعنی سال 98 به مشتریان تحویل می دهد آن هم نه با قیمت قطعی بلکه با محاسبه قیمت روز .

همچنین ایران خودرو نیز مثل همسایه جاده مخصوصی خود، محصولات پرطرفداری چون تندر90 ، گراند ویتارا ، پژو 2008 و رنو کپچر را حذف کرد و تنها برخی محصولات خانواده پژو ، رانا ، سمند ، دنا و وانت را عرضه کرد که این خودروها نیز به صورت پیش فروش و با اولین موعد تحویل در آبان 97 یعنی پنج ماه دیگر پیش فروش شدند.

با این حال نمایندگی های ایران خودرو در سطح شهر، به خبرنگار ما گفتند؛ ثبت نام امروز برای تعداد محدودی خودرو از طریق نمایندگی ها انجام شده وتمام ظرفیت بلافاصله بعد از مراجعه حضوری تعدادی خریدار به نمایندگی ها تکمیل شده است.

با این شرایط آیا همچنان نباید به این شنیده ها مبنی بر اینکه «نمایندگی ها و عوامل خودروسازهای داخلی پیش از عموم مردم با دسترسی ویژه به سایت، محصولات را پیش خرید می کنند» توجه کرد؟ وهنوز هم خودروسازان داخلی معتقدند، نابسامانی این روزهای بازار خودرو تقصیر آنها نیست ؟

 


مشاهده در وبسایت منبع