گزارش العراقیه درباره تشکیل بسیج مردمی در عراق

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه العراقیه، درباره گذشت ۴ سال از صدور فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر عراق و نتایج آن در برقراری امنیت در کشور پخش کرد.

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از شبکه العراقیه، درباره گذشت 4 سال از صدور فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر عراق و نتایج آن در برقراری امنیت در کشور پخش کرد. چهار سال از صدور فتوای مرجعیت دینی ضد گروه تروریستی داعش که کل کشور را تهدید می کرد، می گذرد.
فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی عامل اصلی تشکیل الحشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) بود. بسیج مردمی عراق پا به پای نیروهای امنیتی جهاد کرد و کشور را با ایثارگری هایش از تهدیدها محفوظ نگاه داشت.
علی الموسوی خبرنگار شبکه العراقیه با انتشار متن فتوای آیت الله سیستانی که شیخ مهدی الکربلایی آن را قرائت کرد، در گزارشی گفت: «همه شهروندانی که می توانند سلاح حمل کنند و با تروریستها بجنگند تا از کشور و ملت و مقدسات خود دفاع کنند، باید اقدام کنند و به نیروهای امنیتی بپیوندند تا این هدف مقدس را محقق کنند.» این همان فتوای جهاد کفایی یا این همان رویارویی واقعی برای بازگرداندن زندگی به عراق بود زیرا گروه های تروریستی زندگی را از کشور ربوده بودند.
صدها هزار نفر از شهروندان در استانهای مختلف با اعتقاد به فتوای مرجع عالیقدر آیت الله علی سیستانی پاسخ مثبت دادند. پس از آن دهها مرکز جذب نیرو در عراق با سیل داوطلبان با سطوح سنی مختلف روبرو شدند. این داوطلبان برای مبارزه با تروریستها به صف شده بودند. حتی در برخی از استان ها فوری اعلام کردند شمار داوطلبان از تعداد مورد نیاز بسیار بیشتر شده است.
با این فتوای ملی، الحشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) متولد شد. بسیج مردمی عراق نقش اصلی را در پیروزی های پیاپی علیه گروه تروریستی داعش ایفا کرد. نیروهای بسیج مردمی عراق از نیروهای امنیتی جدا نبودند بلکه بخشی از این نیروها شده بودند که به یکدیگر کمک می کردند. کمیته بسیج مردمی عراق با قانونی که با اکثریت آرا به تصویب رسید، تشکیل شد و رئیس جمهور نیز سال 2016 آن را امضا کرد تا گردان های داوطلبان بسیج مردمی عراق با فرمانده کل نیروهای مسلح مرتبط باشند. حیدرالعبادی بر ادامه حیات بسیج نیروهای مردمی و مخالفت شدید با تلاشهای احتمالی برای منحل کردن آن تاکید کرد.
نخست وزیر عراق تصریح کرد: «برخی می پرسند آیا بسیج مردمی عراق منحل می شود یا خیر؟ من به شما تاکید می کنم که منحل نخواهد شد. این مطلب را از من بشنوید . برخی می خواهند بسیج مردمی عراق را به سمت چپ و راست هدایت کنند تا آن را بفروشند. من به شما تاکید کنم که این بسیج مردمی تحت فرماندهی نیروهای مسلح کشور عراق برای عراق باقی خواهد ماند».
خبرنگار العراقیه افزود: عملیات نظامی ضد گروه تروریستی داعش به پایان رسید اما بسیج مردمی عراق در ماموریت دیگری انجام وظیفه می کند که همان محافظت از مرزهاست. بسیج مردمی هم اکنون کنار نیروهای امنیتی از مرزها محافظت می کند.
چهار سال از صدور فتوای مرجعیت می گذرد و امروز نتایج آن را در سایه امنیت و رهایی از تروریستها و آزادسازی شهروندان و خاک کشور به خوبی درک می کنیم.
 

مشاهده در وبسایت منبع