سکوت پدر و مادر بنیتا در برابر بخشش قاتل

- درحالی که رئیس کل دادگستری استان تهران از اجرای حکم قصاص قاتل بنیتا پس از پایان ماه رمضان خبر داده بود، نخستین جلسه صلح و سازش در این پرونده در دادسرای جنایی تهران برگزار شد.

به گزارش همشهری، در این پرونده جوانی به نام محمد(متهم ردیف اول) متهم بود که ۲۹تیرماه سال گذشته با دزدیدن خودروی پرایدی که بنیتای ۸ماهه داخل آن بوده و رها کردن خودرو در هوای گرم باعث مرگ دختربچه شده است. او به همین اتهام در دادگاه به قصاص محکوم شد که این حکم در دیوان عالی کشور تایید شد و پس از استیذان(اجازه اجرای حکم) رئیس قوه قضاییه به واحد اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد تا مقدمات اجرای آن فراهم شود. اما چند روز پیش همانند بیشتر پرونده های جنایی، جلسه صلح و سازش برای گرفتن رضایت اولیای دم، در دادسرای جنایی تهران تشکیل شد.
در این جلسه پدر متهم به همراه پدر و مادر بنیتا و اعضای هیات صلح و سازش حضور داشتند که پدر متهم اعلام کرد هرکاری می کند تا پسرش را ببخشند. وی گفت حاضرم همه زندگی ام را بدهم تا پسرم قصاص نشود.

او ادامه داد: من ۴پسر دارم که ۳نفر از آنها زندگی خوب و آرامی دارند و تنها محمد(محکوم به قصاص) بود که وارد کار خلاف شده بود اما با این حال دلم نمی خواهد او قصاص شود.

اولیای دم (پدر و مادر بنیتا کوچولو) اما پس از شنیدن اظهارات و پیشنهاد این مرد سکوت اختیار کردند و پاسخی ندادند. از سوی دیگر متهم دیروز از زندان به دادسرای جنایی تهران منتقل شد و وقتی شنید جلسه صلح و سازش برگزار شده گفت: از پدرم خواهش می کنم که به خاطر من زندگی اش را نفروشد. من بارها تلفنی از او خواستم که این موضوع را بی خیال شود و اجازه بدهد تا من پای چوبه دار بروم. کاری که من انجام دادم مستحق مجازات است و دلم می خواهد هرچه زودتر بمیرم تا این عذاب وجدانم تمام شود. من افکارعمومی را تحت تاثیر قرار دادم و خودم بیشتر عذاب می کشم، برای همین دوست دارم هرچه زودتر قصاص شوم‎.

  • محاکمه دوباره همدست قاتل بنیتا
پرونده قتل بنیتا وارد روزهای حساسی شده و درحالی که متهم ردیف اول با قطعی شدن حکم قصاصش در دیوان عالی کشور در یک قدمی چوبه دار قرار دارد، متهم ردیف دوم که حکمش در دیوان نقض شده دیروز برای بار دوم در دادگاه محاکمه شد. به گزارش همشهری، متهم ردیف دوم قتل بنیتا که مهدی- ۳۷ساله- نام دارد در دور اول رسیدگی به این پرونده جنجالی به اتهام معاونت در قتل به تحمل ۱۳سال حبس، ۱۱۱ضربه شلاق و ۲سال تبعید محکوم شده بود.

با نقض این حکم پرونده اتهامی وی دوباره به دادگاه فرستاده شد و او دیروز در شعبه دهم پای میز محاکمه رفت. در این جلسه بار دیگر اتهام معاونت در قتل به مهدی تفهیم شد و او گفت: من ناخواسته وارد این پرونده شدم. من و محمد چون به مواد مخدر اعتیاد داشتیم برای خرید مواد به مشیریه رفته بودیم. ما چند ساعت در آنجا به دنبال تهیه مواد بودیم اما محمد ناگهان سراغ ماشین پدر بنیتا که روشن بود رفت و سوارش شد.

من در کوچه ایستاده بودم و همه چیز را می دیدم. بعد از سرقت خودرو پدر بنیتا دنبال ماشین می دوید و مادرش هم نگران دخترشان بود. من که فهمیده بودم روی صندلی عقب ماشین بچه بوده با محمد تماس گرفتم و به او گفتم یک آژانس بگیرد و بچه را برای پدر و مادرش بفرستد اما او این کار را انجام نداد. وی رو به قضات دادگاه گفت: در این ماجرا محمد از اموال سرقتی که گیرش آمده بود فقط یک بند کیف به من داد و من را به دردسر انداخت. من وضعیت خانواده بنیتا را درک می کنم چون خودم پدر هستم و ۲فرزند دارم. براساس این گزارش، پس از پایان دفاعیات متهم ختم جلسه اعلام شد و قرار است قضات دادگاه به زودی رای خود را صادر کنند.

مشاهده در وبسایت منبع