شعرای تبریزی همچنان چشم به راهند

حدود شش ماه از آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی و میزبانی تبریز از گردشگران خارجی و داخلی در قالب شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی می گذرد، اما این کلانشهر هنوز در اجرای برخی پروژه های عظیم فرهنگی خود لاک پشت وار حرکت کرده و به سرانجامی نرسیده است؛ مثل تکمیل طرح مقبرۃ الشعرا که از آغاز ...

به گزارش خبرنگار جام جم از تبریز، طرح مقبرۃ الشعرا در نوع خود بی نظیر بوده و به قول مسئولان، آبروی گردشگری استان و کلانشهر تبریز است. از زمان آغاز عملیات اجرایی این طرح حدود ۵۰ سال می گذرد و مسئولان وعده افتتاح آن را تا آغاز رویداد تاریخی تبریز ۲۰۱۸ داده بودند، اما شنیده ها همچنان از کمبود اعتبار برای تسریع عملیات و برخی اختلافات داخلی پیمانکار با مسئولان مربوطه حکایت می کند.
به عقیده کارشناسان فرهنگی، مقبرۃ الشعرای تبریز، مجموعه ای غنی از تاریخ ادبیات ایران زمین است و به دلیل آن که بیش از ۴۱۰ شاعر و فیلسوف در دلش آرمیده، گستردگی آن از مرزهای جغرافیایی فرهنگی کشورمان فراتر رفته است.

مقبرۃ الشعرا یکی از گورستان های تاریخی شهر تبریز است که در محله سرخاب واقع شده و به خاطر جای دادن عارفان و شاعران صاحب نامی چون اسدی طوسی، قطران تبریزی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، همام تبریزی، مانی شیرازی، شکیبی تبریزی و سید محمد حسین شهریار در دل خود، جایگاه ویژه ای در میان آثار تاریخی فرهنگی کشورمان دارد.

از اوایل دهه ۵۰ که طرح معمار غلامرضا فرزان مهر در مسابقه معماری برای ساخت مقبرۃ الشعرا برنده شد، قول ساخت یک پردیس فرهنگی نیز داده شده بود تا این مکان محلی باشد برای تجمع هنرمندان و هنردوستان و بتواند با مجموعه های فرهنگی چون حافظیه و سعدیه شیراز رقابت کند. اما باگذشت حدود پنج دهه از آن تاریخ نه تنها از پردیس فرهنگی و معرفی این بخش از داشته های فرهنگی مردمان این دیار خبری نیست، بلکه خود پروژه مقبرۃ الشعرا نیز بعد از سال ها عقیم ماندن و خاک خوردن درحالی وارد فاز عملیاتی شده که حرکت لاک پشتی دارد و می رود تا به یکی از تاریخی ترین و کهن ترین پروژه های در دست اجرای خطه آذربایجان تبدیل شود.

منتظر جذب اعتباریم

محمدصادق پورمهدی، معاون عمرانی سابق استانداری آذربایجان شرقی در خصوص این پروژه به جام جم می گوید: باتوجه به این که این پروژه یکی از پروژه های سنگین کلانشهر تبریز بوده و از نظر فرهنگی ـ اجتماعی در نوع خود آبرویی برای شهروندان تبریزی قلمداد می شود، استانداری پیگیر اجرای مراحل ساخت آن توسط شهرداری است و تا آنجا که بتواند در تسریع ساخت آن، شهرداری را یاری می کند.

به گفته وی یکی از پروژه هایی که پیشنهاد شده بود از محل بودجه ۹۷ ردیف بودجه ای اختصاص بگیرد، همین طرح مقبرۃ الشعرا بود که به تصویب رسیده و به محض دریافت اعتبار هرچه سریع تر نسبت به تخصیص آن اقدام خواهد شد. ضمن این که از محل بودجه استانی نیز حدود سه میلیارد تومان بودجه ای اختصاص داده شده، اما گویا به دلیل اختلاف شهرداری با پیمانکار هنوز بودجه استانی تخصیصی جذب نشده است.

فریدون بابایی اقدم، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز نیز با اشاره به این که مشکلات مالی این پروژه تاثیر زیادی در رکود و احیانا تعطیلی چند ماهه آن داشته، خواستار مساعدت دولت در تخصیص اعتبار و تکمیل هرچه زودتر مقبرۃ الشعرا می شود.

بابایی اقدم می گوید: مقبرۃ الشعرا در نوع خود منحصر به فرد است چرا که در هیچ شهر و کشوری چنین مجموعه ای نداشته ایم که در این حد و اندازه جلوه گر کاری فرهنگی ـ تاریخی باشد، به همین منظور هم استانداری و هم مجموعه نمایندگان استان در مجلس می توانند به روند پیشرفت این پروژه کمک کنند.

به میراث ربطی ندارد

نوید مشهوری، رئیس روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اما در خصوص این پروژه به جام جم می گوید: مسئولیت اصلی طرح توسعه مقبرۃ الشعرا بر عهده شهرداری تبریز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوده و هیچ ربطی به میراث فرهنگی ندارد، طوری که بلیت فروشی هم به نهادهای گفته شده مربوط است.

مشهوری می افزاید: میراث فرهنگی استان در راستای تبریز ۲۰۱۸ به اندازه کافی طرح برای اجرا داشته و نمی تواند در خصوص مقبرۃ الشعرا نیز دخالت کند.

پول نداریم

شهرداری که همه مسئولیت اجرای طرح را متوجه آن می دانند، اما از نبود اعتبار گلایه مند است. محمدحسین اسحقی، معاون عمرانی شهرداری تبریز با اشاره به این که این پروژه یک طرح ملی و فوق العاده سنگین است، به جام جم می گوید: متاسفانه به رغم پیگیری های مکرر با مسئولان ارشد استانی و نیز وزارتخانه های مربوطه تنها موفق شدیم حدود دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آن هم از بودجه استانی جذب کنیم که این رقم در مقایسه با نیاز ۳۰ میلیارد تومانی پروژه برای تکمیل مبلغ بسیار ناچیزی است. وی اختلاف شهرداری با پیمانکار را هم (که اختلاف مالی است) قابل حل دانسته و گلایه می کند که متاسفانه دولت برای رویداد تبریز ۲۰۱۸ هزینه چندانی پرداخت نکرده چه برسد به پروژه مقبرۃ الشعرا.

پروژه بازآفرینی و احیای مجموعه تاریخی مقبرۃ الشعرا، با زیربنای ۱۱هزار مترمربع، از بزرگ ترین طرح های شهرداری در توسعه زیرساخت های فرهنگی شمال غرب کشور به شمار می رود که شهرداری تبریز، از سال ۹۳ بازآفرینی و احیای این مجموعه تاریخی، فرهنگی را با برآورد ۵۰میلیارد تومان در مجموعه دو ضلع شمالی و جنوبی عهده دار شده است.

سعیده دلال علیپور

مشاهده در وبسایت منبع