هشدار دانشمندان: سطح آب دریاها تا پایان قرن حاضر ۱۵ سانتی متر بالاتر می آید

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از بی بی سی؛ دانشمندان هشدار دادند ارتفاع سطح آب اقیانوس های جهان تا پایان قرن حاضر ۱۵ سانتی متر افزایش می یابد. دانشمندان می گویند ۲۰۰ میلیارد تن یخ در هر سال ذوب و وارد آب اقیانوس می شود.

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما به نقل از بي بي سي؛ دانشمندان هشدار دادند ارتفاع سطح آب اقیانوس های جهان تا پایان قرن حاضر 15 سانتی متر افزایش می یابد.

دانشمندان می گویند 200 میلیارد تن یخ در هر سال ذوب و وارد آب اقیانوس می شود. روند ذوب شدن یخ ها از سال 2012 تاکنون سه برابر افزایش یافته است.
به گفته ی جاناتان آموس، گزارشگر بخش علمی بی بی سی ذوب شدن این میزان یخ هنگامی که در مقیاس بالا آمدن سطح آب دریاها که هر ساله 3 میلیمتر اندازه گیری شده قرار می گیرد رقمی به شدت چشمگیر و تکان دهنده است. همچنانکه به سال های باقیمانده از قرن کنونی می نگریم می توان انتظار داشت در اثر ذوب شدن یخ های قطب جنوب، آب دریاها تا پایان قرن نزدیک به 15 سانتیمتر بالاتر بیاید.

اگر همه پارامترهایی را که موجب بالا آمدن سطح آب دریاها می شود در کنار یکدیگر قرار بدهیم در مجموع افزایشی برابر یا 60 سانتیمتر را در مجموع سطح آب دریاها در دنیا شاهد خواهیم بود. در نتیجه جوامع، شهرها و بخش هایی که در ارتفاعی پایین تر از سطح آب دریا قرار دارند با مشکل روبرو خواهند شد.

وی در پاسخ به این پرسش که دانشمندان درباره ی چگونگی و شتاب ذوب شدن یخ ها چه می گویند نیز گفت: دانشمندان قطب جنوب را به سه بخش تقسیم می کنند. منطقه ی شرقی قاره تا اندازه ای ثبات دارد زیرا ضخامت یخ در این منطقه به 2 ، 3 تا 4 کیلومتر می رسد. منطقه شبه جزیره که به سمت آمریکای جنوبی امتداد دارد در چندین دهه ی اخیر لبه ی یخ ها از دست رفته است اما کم کم ذوب شدن یخ ها متوقف می شود. تغییر بزرگ در منطقه ی غرب قاره اتفاق افتاده است و علت آن هم این است: بسیاری از یخچال های طبیعی که وارد اقیانوس می شوند در معرض آب های گرم قرار می گیرند که از اعماق به سطح می آیند. این یخچال ها هر ساله چندین و چند متر از ضخامت شان کاسته می شود و به همین علت سطح آب دریاها بالاتر می آید.
دانشمندان می گویند قطب جنوب بزرگترین عامل افزایش سطح آب دریاهاست. آخرین باری که آنان این موضوع را بررسی کردند در گرینلند بود و مشاهده کردند همه چیز دارد این ناحیه تغییر می کند. برای بررسی پیامدهای ذوب شدن یخ های قطبی به چه چیزی بیشتر نیاز است؟
جاناتان آموس گفت: "دانشمندان به شدت به اطلاعات بیشتر نیاز دارند. هم اکنون اطلاعات چندانی در دسترس نیست. ایستگاه های هواشناسی، ماهواره هایی که 25 سال از عمرشان می گذرد. علت نیاز مبرم به همه ی این اطلاعات آن است که سپس می توان یافته ها را در برابر نمونه های رایانه ای قرار داد. با استفاده از نمونه های رایانه ای رویدادهایی را بازخلق می کنیم که در 25 سال پیش اتفاق افتاده اند و سپس کار را به پیش می بریم و اطلاعات لازم را در اختیار دولت ها قرار می دهیم. اینجا در لندن نشسته ایم و مانعی بزرگ داریم که از لندن در برابر سیل و طوفان جلوگیری می کند. باید پرسید در سال های پیش رو چقدر باید این مانع را بالاتر ببریم؟"
آموس گفت ماهواره شکل قطب جنوب را اندازه گیری می کنند و تغییر در ارتفاع قاره را به ثبت می رسانند. اگر برف ببارد یخ ها بیشتر می شوند و این ارتفاع افزایش پیدا می کند و اگر ذوب شود ارتفاع کمتر می شود. ماهواره هایی هم هستند که با چرخیدن گرداگرد قطب جنوب، تغییر در جاذبه ی قطبی را اندازه گیری می کنند. جاذبه به حجم ماده بستگی دارد و لذا اگر از حجم قاره کاسته شود بنابراین علائم جاذبه تغییر می کند و می توان وزن قطب جنوب را بدست بیاوریم.


مشاهده در وبسایت منبع