مسئولان عراقی از هنجار شکنی زائران ایرانی گلایه دارند/ باید همه زوار با مدیریت سازمان حج و زیارت به عتبات اعزام شوند

پلارک با اشاره به رعایت نشدن برخی شئونات اسلامی از سوی برخی زائرانی که به عتبات عالیات می روند، گفت: این موضوع برای مسئولان عراقی ایجاد نگرانی کرده است. حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره ...

پلارک با اشاره به رعایت نشدن برخی شئونات اسلامی از سوی برخی زائرانی که به عتبات عالیات می روند، گفت: این موضوع برای مسئولان عراقی ایجاد نگرانی کرده است.
حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به اعزام فراوان زائران ایرانی به عتبات عالیات و گروه هایی که به صورت انفرادی عزیمت می کنند و در برخی موارد فرهنگ بومی مردم عراق را تحت تاثیر قرار می دهند، اظهار کرد: تاثیر پذیری مردم عراق از رفتارهای برخی زائران ایرانی که گاهی هم شئونات اسلامی را رعایت نمی کنند، برای مسئولان عراقی نگرانی ایجاد کرده و در این خصوص به ما هم گلایه هایی می کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: برخی هنجارهایی که برای زائران ایرانی عادی است، از سوی مردم عراق ناپسند است و از آن ها برداشت های غلطی می کنند و این موجب نگرانی شده است.

وی افزود: اگرچه تهاجم فرهنگی از طریق فضای مجازی در عراق هم وجود دارد، اما با توجه به بافت سنتی ای که در آنجا وجود دارد، فضای مجازی کنترل شده است و تنها چیزی که برای آن ها قابل کنترل نیست، هنجارهایی است که از سوی مسافران در این سرزمین سرزده می شود.

پلارک با بیان اینکه ۷۰ درصد زائران توسط سیستم سازمان حج و زیارت اعزام می شوند، تصریح کرد: این دسته از افراد قابل کنترل و مدیریت هستند، زیرا پیش از اعزام به آن ها آموزش های لازم ارائه می شود تا مسائل مختلف را رعایت کنند، اما یک بخش دیگر زائرانی هستند که خارج از سیستم حج و زیارت به عتبات عالیات می روند و باید بر روی آن ها برنامه ریزی شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه همه مشکلات ما ناشی از زائرانی است که به صورت آزاد عزیمت می کنند، گفت: اگر بتوان تصمیمی گرفت که همه تنها از طریق سازمان حج و زیارت بتوانند اعزام شوند، دیگر شاهد این مشکلات نخواهیم بود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: می توان به منظور حفظ حرمت اهل بیت(ع)، دوری از معصیت و جلوگیری از تاثیرات نامطلوب فرهنگی، پیش از اعزام زائران، یک آموزش چند ساعته به آن ها ارائه دهیم تا شاهد وقوع این مشکلات نباشیم.


مشاهده در وبسایت منبع