قطب جنوب از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۷ تقریبا ۲.۷ تریلیون تن یخ از دست داده است

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، گروهی بین المللی از دانشمندان در گزارشی اعلام کردند قطب جنوب ظرف مدت بیست و پنج سال تقریبا ۲/۷ تریلیون تن یخ از دست داده است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، گروهی بین المللی از دانشمندان در گزارشی اعلام کردند قطب جنوب ظرف مدت بیست و پنج سال تقریبا 2/7 تریلیون تن یخ از دست داده است.

در اين گزارش آمده است قطب جنوب 2720 میلیارد تن یخ در فاصله زمانی 1992 تا 2017 از دست داده که موجب بالا رفتن سطح دریا به میزان 7/6 میلی متر شده است. حدود نود دانشمند کشف کردند قطب جنوب از سال 2012 به مدت پنج سال، 219 میلیارد تن یخ در سال از دست داده است.
این میزان یخ تقریبا سه برابر بیشتر از میزان یخی است که در فاصله زمانی 2002 تا سال 2007 در قطب جنوب ذوب شده است.
قطب جنوب در فاصله سال های 2007 تا 2012 سالانه 160 میلیارد تن یخ از دست داده است.
ایزابلا ولیکوگنا، از دانشگاه کالیفرنیا و یکی از دانشمندان شرکت کننده در این تحقیق گفت: "باید نگران باشیم. همه چیز سریع تر از پیش بینی ما در حال اتفاق افتادن است."
بر اساس گزارش های منتشر شده، دانستن مقدار یخی که در قطب جنوب ذوب می شود کلید درک تاثیر تغییرات آب و هوایی بر سیاره زمین است. این قاره حاوی یخ است که اگر ذوب شود موجب افزایش سطح آب تا شصت متر و زیر آب رفتن شهرهای ساحلی در سراسر جهان خواهد شد.

مشاهده در وبسایت منبع