ادامه واکسیناسیون دام در کُردستان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستان، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کُردستان با بیان اینکه هم اکنون ۲۳ استان کشور درگیر این بیماری هستند، گفت: واکسیناسیون بر علیه بیماری تب برفکی از ابتدای خرداد آغاز و تا پایان ماه جاری ادامه دارد.

تاکنون هیچ موردی از بیماری تب برفکی در کُردستان مشاهده نشده است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستان، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کُردستان با بیان اینکه هم اکنون ۲۳ استان کشور درگیر این بیماری هستند، گفت: واکسیناسیون بر علیه بیماری تب برفکی از ابتدای خرداد آغاز و تا پایان ماه جاری ادامه دارد. یک میلیون و ۸۰۰ هزار رأس دام در کُردستان وجود دارد.
ناصر مخدوم، از واکسیناسیون ۸۰ هزار رأس دام سنگین و مایه‌کوبی بیش از یک میلیون و ۳۴۰ هزار رأس دام سبک علیه تب‌برفکی از آغاز طرح تاکنون خبر داد.
وی با بیان اینکه تا پایان این طرح بالغ بر ۸۵ هزار دام سنگین و یک میلیون و ۴۰۰ هزار دام سبک واکسیناسیون می‌شوند از دامداران خواست با توجه به فراگیرشدن این بیماری در استان‌های همجوار با اکیپ‌های دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کُردستان، گفت: واکسیناسیون دام‌ها در کُردستان به صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود و ۱۵۴ اکیپ عملیاتی بخش خصوصی و دولتی با ۱۳۶ نفر مایه کوب، این کار را انجام می‌دهند.
وی با بیان اینکه تب برفکی یکی از بیماری‌های دامی است که سالانه خسارت‌های اقتصادی سنگینی را به دامدارن تحمیل می‌کند، افزود: سالانه در ۳ مرحله، اداره کل دامپزشکی کُردستان با انجام موازین قرنطینه ای، واکسیناسیون دام‌های حساس استان را انجام می‌دهد.
مخدوم با بیان اینکه یکی از راه‌های انتشار بیماری‌های دامی، نقل و انتقال غیرمجاز و فاقد گواهی سلامت دامپزشکی است، از روستاییان و دامداران استان خواست از هرگونه جابه جایی دام بدون مجوز بهداشتی، خودداری کنند.
تب برفکی یا بیماری دهان و پا، یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است، این ویروس در ابتدا به مدت ۳ روز تب شدید ایجاد نموده و به دنبال آن تاول‌هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که موجب لنگیدن حیوان شود.

مشاهده در وبسایت منبع