افتتاح پنجمین مرکز غربالگری ناشنوایی نوزادان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر کل بهزیستی استان در این مراسم با اشاره به اینکه در استان قم حدود ۴ هزار و ۶۰۰ نفر افرادی که مشکل شنوایی دارند شناسایی شده اند گفت: سالیانه در استان بیش از ۲۵ هزار نوزاد متولد می شوند که از لحاظ شنوایی مورد سنجش قرار می گیرند.

پنجمين مرکز غربالگري ناشنوايي نوزادان و شيرخواران صبح امروز در مراسمي در محل درمانگاه آل مرتضي قم افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدير کل بهزيستي استان در اين مراسم با اشاره به اينکه در استان قم حدود 4 هزار و 600 نفر افرادي که مشکل شنوايي دارند شناسايي شده اند گفت: ساليانه در استان بيش از 25 هزار نوزاد متولد مي شوند که از لحاظ شنوايي مورد سنجش قرار مي گيرند.

وي در ادامه با بيان اينکه سال گذشته بيش از 20 هزار نوزاد مورد معاينه اين طرح قرار گرفته اند افزود: 57 نوزاد مشکوک به مشکلات شنوايي تشخيص داده شدند که به مراکز درماني ارجاع داده شدند.

مدير کل بهزيستي استان با بيان اينکه درصد غربالگري شنوايي در استان 85 درصد است گفت: برنامه ريزي شده که اين آمار به صد درصد برسد و با گسترش مراکز دسترسي مردم به اين خدمات آسان تر شود.

سليقه با بيان اينکه 2500 نفر افراد داراي مشکلات بينايي در استان شناسايي شده اند گفت: در بحث بينايي هم ساليانه با برنامه هاي طرح پيشگيري از تنبلي چشم و غربالگري اقدامات خوب انجام شده که سال گذشته 60 هزار کودک بين 3 تا 6 سال مورد معاينه قرار گرفتند و بيش از

300 کودک داراي مشکلات بينايي مختلف( عيوب انتساري ـ مشکلات تنبلي چشم) شناسايي و به مراکز درماني ارجاع داده شدند.

وي با بیان اینکه تعداد مراکز سنجش و غربالگري شنوايي و بينايي در استان به 5 مرکز رسيده است گفت: با برنامه ريزي هاي صورت گرفته قرار است طي چندماه آينده ششمين مرکز در منطقه پرديسان راه اندازي شود.

مدير کل بهزيستي استان گفت: اگر در طي غربالگري کودک داراي مشکلات بينايي و شنوايي تشخيص داده شود و خانواده هزينه درمان آن را نداشته باشد سازمان بهزيستي آن ها را تحت پوشش قرار مي دهد.

سليقه در پايان از خانواده ها خواست با اهميت دادن به موضوع غربالگري نوزادان و کودکان از سلامت کودک خود مطمئن شوند تا زمان طلايي تشخيص درمان را از دست ندهند.


مشاهده در وبسایت منبع