تصویب طرح ضد ایرانی در کانادا

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / سیاسی (گزارش تحلیلی) ۱۳۹۷/۰۳/۲۴ اعضای کابینه لیبرال کانادا سه شنبه بعد از ظهر به صورت غیر منتظره ای از پیشنهاد محافظه کارانی که از دولت می خواهد در قبال ایران موضعی سرسختانه اتخاذ کند، حمایت کردند.

احتمالا تورنتو و لابی صهیونیستی در کانادا نگران هستند اختلافات این کشور با آمریکا در زمينه تعرفه هاي گمرکي بر دیپلماسی مشترک آنها بر ضد ایران تاثیر منفی داشته باشد.

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / سیاسی (گزارش تحلیلی) 1397/03/24

اعضای کابینه لیبرال کانادا سه شنبه بعد از ظهر به صورت غیر منتظره ای از پیشنهاد محافظه کارانی که از دولت می خواهد در قبال ایران موضعی سرسختانه اتخاذ کند، حمایت کردند.
این حمایت حتی برای سیاستمداران و نشریه های این کشور هم غیر منتظره بود.
نشریه تورنتو سان دیروز در مقاله ای تصریح کرد "به دلایل متعدد می شد تصور کرد آنها - اعضای کابینه لیبرال کانادا- بر ضد این پیشنهاد رای خواهند داد . سناتورهای محافظه کار پیش از این قانون مشابهی را مطرح کرده بودند و ماه گذشته سناتورهای منصوب ترودو آن را به شکست کشانده بودند. از این رو همه تصور می کردند می دانند رای گیری سه شنبه چه سرونوشتی پیدا می کند: محافظه کاران از آن حمایت و لیبرالها عمدتا با آن مخالفت می کنند.
به گفته پایگاه اینترنتی این نشریه حتی جئوف ریگان، رئیس مجلس هم احتمالا همین طور فکر می کرد. چون پس از شمارش آرای مثبت از طرف محافظه کاران به شمارش ارای منفی می پرداخت. نخستین کسی که برای دادن رای مثبت قیام کرد خود نخست وزیر بود و به دنبال وی همه اعضای کابینه قیام کردند و سپس بیشتر سران حزب به پاخاستند تا به نفع پیشنهاد عضو محافظه کار یعنی گارنت جینیس رای بدهند. درک اینکه این اقدام چه چرخشی را در سیاست کانادا در قبال ایران ایجاد می کند دشوار است. ترودو برای احیای روابط دیپلماتیک با ایران تلاش می کرد حتی یکی از وعده های انتخاباتی وی نیز احیای دوباره روابط دیپلماتیک با ایران بود. اما پیشنهاد دیروز محافظه کاران از دولت می خواست طرح فعلی خود را رها کند و بلافاصله هر مذاکره ای را با جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک متوقف کند.
شاید این حمایت غیر منتظره نخست وزیر کانادا از توقف مذاکرات با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بیش از اینکه جنبه عملی، جنبه تبلیغاتی داشته باشد. همانطور که میدانیم این حمایت همزمان با بالا گرفتن انتقادات وی از تصمیم ترامپ برای اعمال تعرفه های گمرکی برمحصولات کانادایی صورت گرفته است. احتمالا تورنتو و لابی صهیونیستی قدرتمند در کانادا نگران هستند اختلافات این کشور با آمریکا بر دیپلماسی مشترک آنها در زمینه ایران تاثیر منفی داشته باشد بنابراین با این تحرکت سیاسی و رسانه ای در پی مهار این تاثیر منفی هستند.
گفته میشود رای روز سه شنبه فقط یک پیشنهاد بوده، یا شکل دقیق این سیاست و اینکه چه زمانی عملی می شود هنوز مشخص نیست اما هستند صاحب نظرانی که معتقدند حمایت نخست وزیر و کابینه اش از این پیشنهاد نشان می دهد سیاست جدید دولت کانادا در قبال ایران تغییر کرده است. بویژه اینکه تروردو عملا به صنایعی چون بمباردیر که برای فروش جت با ایران در مذاکره بود هشدار داد که نباید دیگر با ایران معامله ای داشته باشند.
بر این اساس ممکن است وعده تروردو در رقابت های انتخاباتی گذشته این کشور تنها تلاشی برای جلب آراء چند صد هزار ایرانی تبعه این کشور بوده باشد و حال که نتیجه حاصل شده دیگر نیازی نمی بیند به عهد انتخاباتی خود عمل کند و تحت تاثیر فشار لابی صهیونیستی نظر وي عوض شده است. 
محافل رسانه ای کانادا درباره بهانه های وی و هم حزبی هایش در اين زمينه چند گمانه را مطرح کرده اند: "شاید اقدام وی به پست اخیر رهبر عالی ایران در شبکه های اجتماعی مبنی بر ریشه کنی اسراییل ربط داشته باشد که با محکومیت شدید اعضای یهودی پارلمان کانادا روبرو شد. یا شاید همانطور که یک منبع امنیتی به تورنتو سان گفت قضیه به اعمال فشار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بر ترودو در نشست گروه هفت ارتباط داشته باشد. شاید هم ترودو برای جلب حمایت مخالفان حکومت ایران در کانادا این کار را کرده باشد." 
در واکنش به این تحولات، وزیرخارجه کشورمان از تصمیم کانادا ابراز تاسف کرد. محمد جواد ظریف تاکید کرد: کشورهای غربی کمتر تحت تاثیر این گونه جوسازی‌ها قرار گیرند و خودشان هم وارد این جوسازی‌ها نشوند و با سیاست مستقلی نسبت به جمهوری اسلامی تصمیم بگیرند. باعث تاسف است که دولت کانادا نسبت به سیاست‌های خود اینگونه عمل می‌کند.

---------------------------------
عبدالرضا خلیلی
­


مشاهده در وبسایت منبع