درخشش 'سپاه پاسداران' در نبرد با تروریسم/کدام موشک های بالستیک سپاه می تواند 'دیرالزور' را هدف قرار دهد؟ + مشخصات و تصاویر

پیش بینی می شود حمله موشکی نیروی هوا فضای سپاه تعدادی زیادی از تکفیری ها را به هلاکت برساند. این حمله می تواند از این جهت نیز مهم باشد که تمرکز تروریست ها ی داعش را در استان دیرالزور به هم خواهد زد.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ همه چیز از حمله اخیر داعش به مجلس شورای اسلامی و بارگاه ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
این حملات که ده ها تن را به شهادت رساند و یا زخمی کرد؛ موجب شد تا نیروهای امنیتی به سرعت وارد عمل شوند و تروریست های تکفیری را در غرب و شرق کشور قلع و قمع کنند.

به گفته مقامات ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ؛ ده ها تروریست در مرزهای شرقی و غربی یا دستگیر شدند و یا به هلاکت رسیدند.

اخیرا سردار سرتیپ محمد پاکپور فرمانده نزسا از کشته شدن ۵ تروریست در درگیری مرزهای شرقی و انهدام گروهک تروریستی "انصار الفرقان خبر داده بود.

اما ساعاتی پیش یک بیانیه غافلگیر کننده از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد مبنی بر اینکه پایگاه های تروریست های تکفیری در استان "دیرالزور" با موشک های بالستیک هدف قرار گرفت.

سوال اینجاست که چرا "استان دیرالزور" هدف حملات موشکی داعش قرار گرفته است؟ برای دانتن پاسخ این سوال باید به توپولوژی و خصوصیات ژئوپلتیک استان دیرالزور توجه کرد.

دیرالزور استانی است در شرق سوریه که از سال ۲۰۱۳ میلادی مورد تعرض تروریست های تکفیری قرار گرفته است. مرکز این استان شهری است به نام دیرالزور که از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است. تکفیری های داعش از دست کم ۴ سال قبل به این شهر چشم طمع داشتند و "دیرالزور" اکنون در محاصره تکفیری های داعش است.

در اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی ارتش روسیه با موشک های دریا به سطح کالیبر دست کم ۶۰۰ داعشی را به جهنم فرستاد و این حمله موشکی سپاه پاسداران با توجه به توضیحاتی که در بیانیه ذکر شده یک حمله موشکی در سطح نسبتا گسترده برای قلع و قمع داعشی ها بوده است.

پیش بینی می شود حمله موشکی نیروی هوا فضای سپاه تعدادی زیادی از تکفیری ها را به هلاکت برساند. این حمله می تواند از این جهت نیز مهم باشد که تمرکز تروریست ها ی داعش را در استان دیرالزور به هم خواهد زد.
در پی جنایت تروریستی ۱۷ خردادماه ۹۶ تروریست های تکفیری در تهران که به شهادت ۱۸ تن از مردم مظلوم و روزه دار و مجروحیت جمعی دیگر از هموطنان عزیز منجر گردید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: "ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون پاسخ نمی گذارد."

بر این اساس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استعانت از ذات اقدس الهی و به نیابت از ملّت قهرمان و دشمن ستیز ایران و خانواده معظم شهدا و آسیب دیدگان عملیات تروریستی در حرم مطهر حضرت امام (ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، لحظاتی پیش مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی و ساخت خودروهای انتحاری تروریست های تکفیری در منطقه دیرالزور در شرق سوریه را با هدف تنبیه تروریست های جنایتکار، مورد حمله موشکی قرار داد.

در این عملیات تعدادی موشک میان برد زمین به زمین از پایگاههای موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان های کرمانشاه و کردستان، تروریست های تکفیری را هدف ضربات مهلک و کوبنده قرار داد.
در حقیقت موشک های بالستیک سپاه سیلی محکمی به تروریست هایی که قصد خرابکاری در ایران اسلامی را داشتند زد و نتیجه آن دلگرمی ملت ایران بود. اما سوال اینجاست که کدام موشک های بالستیک می تواند مراکز فرماندهی تروریست ها را در "دیرالزور" هدف قرار دهد؟

به نظر می رسد موشک هایی همچون "سجیل" ، "شهاب ۳" و "عماد" و موشک های کلاس قدر توانایی از بین بردن اهداف موزد نظر در شرق سوریه را دارند که البته این موضوع در حد حدس و گمانه زنی است.

**مشخصات موشک سجیل

موشک سجیل یک موشک برد بلند با سوخت جامد است که تا ۲ هزار کیلومتر برد داشته و وزنی معادل ۲۶ تن دارد. سجیل موشک زمین به زمین دو مرحله ای، ۲ موتور سوخت جامد مرکب که متخصصان کشورمان آن را ساخته اند. این موشک زمین به زمین، سوخت جامد و دو مرحله ای دارد.

**موشک شهاب ۳

نمونه های مختلفی از "شهاب۳ " تولید شده و به خدمت نیروهای مسلح کشور وارد شد که از نظر برد و زیرسامانه ها ارتقاء یافته اند، اما همگی یک مرحله ای و دارای سوخت مایع بوده است. طول این نمونه ها حدود ۱۶.۵ تا ۱۷ متر بوده و برد آنها تا ۱۸۰۰ کیلومتر در نمونه های نهایی عنوان شده است.

با توجه به اینکه کمترین فاصله از نواحی غربی ایران تا دورترین نقطه در سرزمین های اشغالی به بیشتر از ۱۲۰۰ کیلومتر نمی رسد، خانواده " شهاب۳ " تهدیدی کاملا جدی برای هر متجاوز و دشمن محسوب می شود؛ موشک مذکور، دارای دقت بالاست که با کمترین میزان خطا، هدف را منهدم می کند.

**موشک عماد

این موشک اولین موشک ایرانی با قابلیت هدایت و کنترل است که متخصصین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با توان کاملا بومی ساخته اند و این موشک پارامتری از اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایران است. اطلاعات زیادی درباره موشک عماد وجود ندارد اما تحلیلگران معتقدند که برد این موشک حدود ۱۷۰۰ کیلومتر است.

**موشک کلاس قدر

سایت B14643 درباره ویژگی های موشک های کلاس "قدر" از جمله F و H نوشت: این موشک با طول قریب به ۱۷ متر، قطر ۱.۲۵ سانتی متر یک موشک میان برد از خانواده موشک های زمین به زمین است. سایت About Iran Blog درباره موشک قدر F می نویسد: این موشک با برد قریب به ۱۹۵۰ کیلومتر، طول قریب به ۱۶ متر، سوخت مایع، سامانه هدایت "اینرسی" دارای ویژگی های منحصر به فرد است.

در پایان باید این نکته را هم اضافه کنیم که سپاه پاسداران انقلاب الامی به وعده ای که درباره مقابله با تروریست ها داده بود عمل کرد و توانست ضربه مهلکی بر پیکره تروریست ها وارد آورد.

گزارش از محمد زرچینی


مشاهده در وبسایت منبع