کد خبر : 193
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 شهریور 1402 - 20:07

محدودیتی برای سوخت‌گیری وجود ندارد/ مشکلی در حوزه ناترازی بنزین نداریم؛

مدیرعامل پالایش و پخش: محدودیتی برای سوخت‌گیری وجود ندارد/ مشکلی در حوزه ناترازی بنزین نداریم

مدیرعامل پالایش و پخش: محدودیتی برای سوخت‌گیری وجود ندارد/ مشکلی در حوزه ناترازی بنزین نداریم
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اظهار کرد: محدودیتی در حوزه سوخت‌گیری جایگاه‌ها وجود ندارد و کارت‌های اضطرار را افزایش داده‌ایم‌ تا مشکلی ایجاد نشود.؛

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اظهار کرد: محدودیتی در حوزه سوخت‌گیری جایگاه‌ها وجود ندارد و کارت‌های اضطرار را افزایش داده‌ایم‌ تا مشکلی ایجاد نشود.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اظهار کرد: محدودیتی در حوزه سوخت‌گیری جایگاه‌ها وجود ندارد و کارت‌های اضطرار را افزایش داده‌ایم‌ تا مشکلی ایجاد نشود.

جلیل سالاری امروز در مراسم طرح کیفی سازی نفت کوره و تولید کک سوزنی با استفاده از دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص محدودیت سقف سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت اظهار کرد: محدودیتی در حوزه سوخت‌گیری جایگاه‌ها وجود ندارد با توجه به اینکه کارت سوخت را در اختیار همه مردم قرار داده‌ایم کارتی را به عنوان کارت اضطرار در جایگاه‌های سوخت پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: تعداد کارت‌ها را افزایش داده‌ایم اما قطعا باید در حوزه کارت‌های جایگاه‌ها تراکنش را کنترل کنیم چرا که هر چه میزان کارت جایگاه‌ها را افزایش دهیم با توجه به اینکه قیمت نرخ دوم با کارت اعتبار یکسان است باید فرهنگ سازی صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به بند «ب» قانون بودجه سال ۱۴۰۲ در تبصره ۱۴ باید این فرهنگ سازی ایجاد شود که مردم از کارت‌های خود استفاده کنند، گفت: در کارت‌های سوخت شخصی ۲۱۰ لیتر وجود دارد که ظرفیت قابل قبولی است و در شرایط اضطرار نیز می‌تواند از کارت‌های جایگاه استفاده کنند.

سالاری اظهار کرد: تعداد کارت‌های جایگاه‌ها را اضافه کرده‌ایم تا چالشی در این بخش وجود نداشته باشد.

مشکلی در حوزه ناترازی بنزین نداریم

وی در خصوص ناترازی بنزین گفت: در حال حاضر شرایط مساعد است و مشکل خاصی نداریم در بخش نفت گاز نزدیک به پنج میلیارد متر مکعب ذخیره‌سازی در نیروگاه‌ها انجام داده‌ایم. پیشنهاد داده‌ایم که بخشی صادر شود و اکنون صادرات نفت گاز را پیش‌بینی کرده‌ایم که یکی دو محموله نیز اتفاق افتاده است.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده برای اربعین نیز تصریح کرد: برای زواری که در مسیر هستند هم جایگاه‌ها را تجهیز و هم جایگاه‌های سیار را مجهز کرده‌ایم و تاکنون نیز در این بخش با مشکلی مواجه نبودیم.

سالاری میزان مصرف بنزین را به طور میانگین حدود ۱۱۴ میلیون لیتر عنوان و اظهار کرد: در خصوص واردات نیز باید گفت که مکانیزم ما سوآپ است.

هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر این‌که هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم، گفت: موضوع افزایش قیمت بنزین شایعاتی است که برخی از رسانه‌ها در بیرون از کشور مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه یک زمان بخش فرسودگی تجهیزات مطرح بود در حالی که ما در حوزه تجدیدپذیرها دانش فنی و ساخت داخل را به روز کردیم و دستاوردهای زیادی را در این بخش‌ها به دست آورده‌ایم، تصریح کرد: در حوزه کارت‌خوان‌ها نیز به راحتی می‌توانیم وضعیت کارت‌خوان‌ها را پایش کنیم.

سالاری اضافه کرد: زمانی که کار را در مجموعه پالایش و پخش آغاز کردیم تنها ۹۰۰۰ کارت سوخت وجود داشت، اما فقط در سال گذشته چهار میلیون کارت صادر کردیم. علاوه بر این ۲۵ تا ۳۰ درصد از کارت‌خوان‌ها دچار مشکل بود که اکنون این عدد به طور میانگین به سه تا پنج درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان این‌که در سنوات گذشته نیز رسانه‌های بیگانه با تبلیغاتی که انجام می‌دادند قصد داشتند اذهان عمومی را تشویش کنند، گفت: موضوع افزایش قیمت بنزین توسط وزیر نفت و مسئولین نظام رد شده و قطعا بحث مدیریت مصرف بنزین وجود دارد.

وی با بیان اینکه میزان مصرف بنزین در کشور بالا است اظهار کرد: نیاز است که ظرفیت‌های دیگری را ایجاد کنیم یعنی بتوانیم خودروهای فرسوده را از رده خارج و میزان مصرف خودروهای موجود را کاهش دهیم.

سالاری با بیان این‌که حدود ۶۰ میلیارد دلار سالانه در بخش حمل و نقل، سوخت می‌سوزانیم، تصریح کرد: اگر بتوانیم بخشی از این عدد را در بخش صادرات ببریم این منابع می‌تواند در داخل کشور مصرف و صرف اجرای طرح‌ها، پروژه‌ها و تکمیل زنجیره ارزش شود.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اضافه کرد: به دنبال اضافه شدن پتروپالایشگاه‌ها هستیم یعنی باید به سمتی برویم که خوراک صنعت پتروشیمی را افزایش دهیم که برای این کار نیاز به فرهنگ سازی است.

افزایش صادرات LPG توسط شرکت‌های پالایشی

وی با اشاره به اضافه شدن LPG به سبد سوخت گفت: در سال گذشته نیز روی این مساله بحث شد و چند نکته وجود دارد، در قانون تکلیف شده که بر اساس تراکنش LPG را به خانوارهایی که فاقد گاز طبیعی هستند بدهیم، در بخش‌های دیگر نیز پیشنهادهایی شده که مجوزهای لازم صادر شود تا بتوانیم آنها را شناسایی کنیم و عملا جلوگیری از انحراف اتفاق بیفتد.

سالاری اظهار کرد:حدود ۶۵ درصد تراکنش که در حوزه LPG اضافه می‌کنیم که طبق قانون باید به ۹۰ درصد برسیم نتیجه آن شده که ظرفیتی را به شرکت‌های پالایشی داده‌ایم که صادر می‌کنند و این شرکت‌ها عملا صادرکننده شده‌اند.

به گفته وی منابع خوبی حاصل شد که این شرکت‌ها توانستند از طریق آن پروژه‌های خود را اجرایی کنند. در واقع حدود ۲۹ درصد کاهش مصرف LPG صورت گرفت که ظرفیت خوبی را برای صادرات محقق کرد.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه تاکنون هیچ وقت صادرات دریایی در حوزه گاز مایع در بخش شرکت‌های پالایشی نداشتیم، گفت: در بندرعباس و آبادان صادرات صورت می‌گیرد در بخش زمینی نیز همه شرکت‌های پالایشی به نوعی صادرکننده LPG شده‌اند.

به گفته سالاری در بخش خودروها نیز خودروهایی که از LPG استفاده می‌کردند را شناسایی کردیم نزدیک به ۲۰۰ هزار خودرو از طریق خوداظهاری شناسایی شدند که به آنها سوخت LPG داده می‌شود اما لازم است هم جایگاه LPG و هم استاندارد را در بخش خودرو و جایگاه اتفاق بیفتد و اگر قرار است سهمی در سبد سوخت اجرایی شود باید نظام قیمت‌گذاری شکل بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که مقصد صادرات گازوئیل گفت: در هر کجا که مشتری داشته باشیم گازوئیل را صادر می‌کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.